Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wybór roweru – odpowiedni rozmiar

20 kwietnia 2022

Podczas jazdy rowerem – szczególnie gdy wybieramy się na dłuższą wycieczkę – jedną z najistotniejszych kwestii jest komfort. Inaczej łatwo zniechęcić się do sportu i porzucić jego aktywne uprawianie. Aby dobrać rower, który będzie pasował do jego właściciela, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rozmiar. Konstrukcja ramy, wysokość siodełka i położenie kierownicy wpływają na ułożenie ciała i łatwość wykonywania ruchów.

Jak dokonywać zakupu?

Po rower najlepiej wybrać się do sklepu stacjonarnego z szerokim asortymentem dostępnych modeli. Wówczas mamy większą szansę, że uda się dobrać idealny model – zwłaszcza jeśli naszym problemem jest mniej typowy wzrost lub większa waga.
Aby ocenić rozmiar należy przede wszystkim na niego wsiąść. Tylko wówczas jesteśmy w stanie ocenić, czy komfortowo będziemy mogli poruszać pedałami. Gdy jeden z nich znajduje się w najniższym punkcie, a osoba siedzi wygodnie na siodełku, jej noga powinna być tylko nieznacznie zgięta, niemal prosta. Podczas przeprowadzania tej próby koniecznie trzeba zwrócić uwagę na pozycję siodła. Wysunięta maksymalnie sztyca powinna zaalarmować, że lepszym wyborem będzie większy rower. Co prawda dorosła osoba nie będzie potrzebować korekty i podniesienia siodła w przyszłości, ale takie położenie powoduje większe obciążenie sztycy oraz ramy. Jeśli przyszły użytkownik roweru waży ponad 90 kilogramów, jest to szczególne istotne.
Wśród rowerów znajdują się modele z obniżoną górą ramą i tak zwane „damki” oraz klasycznie zbudowane egzemplarze z prostą ramą. W tym drugim przypadku należy zadbać, by stając nad nią, mieć jeszcze odpowiednią ilość wolnego miejsca.
Najlepiej przed zakupem roweru wypróbować go podczas krótkiej przejażdżki. Wówczas można będzie ocenić położenie - czy odległość siodła i kierownicy nie będzie dla nas zbyt duża. W wielu modelach istnieje możliwość niewielkiej regulacji, co może rozwiązać problem. Jeśli jednak po zmianie mostka nadal czujemy się mało komfortowo, lepiej będzie poszukać innego roweru.

Jak kupować rower w internecie

Poszukiwanie okazji w internecie jest powszechne, dlatego coraz więcej osób dokonuje w ten sposób także zakupu rowerów. Jest to jednak ryzykowne, bo wyklucza możliwość osobistego sprawdzenia danego modelu. Najczęściej trzeba zdać się na tabele rozmiarów tworzone przez producentów. Trzeba jednak pamiętać, że każda firma może nieco inaczej dokonywać pomiarów, a dodatkowo posługiwać się innymi jednostkami – powszechnie stosuje się zarówno cale, jak i centymetry.