Trwa ładowanie proszę czekać ...

Rodzaje rowerów i ich popularność

16 czerwca 2022

Coraz więcej osób interesuje się rowerami i rozważa zakup jednego z nich, a motywacji, które do tego skłaniają, może być co najmniej kilka. Jedni szukają praktycznego środka transportu, który sprawdzi się w zatłoczonym mieście, inni myślą o weekendowej rekreacji. Statystyki pokazują, że obie te grupy mają znaczny udział w rynku jednośladów.

Rowery miejskie
– cieszą się największą popularnością wśród kobiet, które doceniają nie tylko ich aspekty praktyczny, ale także coraz oryginalniejszą stylistykę proponowaną przez producentów. Dodatki takie, jak funkcjonalny koszyk, oświetlenie i błotniki, sprawiają, że jest to urządzenie dostosowane do potrzeb osób dojeżdżających do pracy lub studentów przemieszczających się po mieście. Konstrukcja ramy ułatwia wsiadanie, a także zapewnia wygodną pozycję podczas jazdy. Do zakupu rowerów miejskich zachęca także rozrastająca się sieć ścieżek rowerowych, co czyni z nich dobrą alternatywę dla transportu zbiorowego.

Rowery górskie
– to drugi najczęściej kupowany model. Sprawdzają się najlepiej na asfaltowych drogach w terenie, dlatego cieszą się popularnością wśród osób chcących aktywnie wypoczywać poza miastem. Producenci oferują kilka wersji tego rodzaju jednośladów, w zależności od ciężkości konstrukcji oraz amortyzatorów. Dzięki temu łatwiej będzie dobrać odpowiedni rower do indywidualnych potrzeb i terenu, po którym planujemy się poruszać. Modele górskie bardzo często są także alternatywą dla rowerów miejskich – szczególnie wśród panów. W tej grupie klientów rowery górskie są najczęściej wybierany jednośladami.

Rowery trekkingowe
– stanowią turystyczną wersję roweru crossowego. Wybierają je osoby, które planując wycieczkę drogami asfaltowymi lub ubitymi gruntowymi ścieżkami chcą mieć do dyspozycji takie praktyczne dodatki, jak błotnik, bagażnik, a często także dynamo z oświetleniem.

Rowery BMX
– patrząc od strony wyników sprzedaży na tle innych modeli nie cieszą się dużą popularnością, ale jest to rower przeznaczony dla pasjonatów. Nie został stworzony do klasycznej jazdy i pokonywania znacznych odległości, ale wykonywania akrobatycznych trików w warunkach miejskich lub specjalnie zaaranżowanych torach. Jego specyficzna budowa nie przypomina innych typów rowerów – koła są niewielkie (20-calowe), a kierownica ustawiona pod dużym skosem.