Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zakup roweru trekkingowego

15 czerwca 2022

Wśród wielu dostępnych modeli rowerów, łatwo znaleźć tak zwane trekkingowe – stworzone z myślą o osobach, które podczas wypraw przemierzają wiele kilometrów. Jeśli lubimy długie wycieczki rowerowe, może się okazać, że będzie to najlepszy wybór.

Jak rozpoznać rower trekkingowy?

Każdy rodzaj roweru posiada specyficzne cechy i budowę, gwarantujące przystosowane do określonych warunków. Modele trekkingowe wyróżniają opony – dość szerokie (28 lub 29 cali) oraz o gładszym i węższym bieżniku niż w rowerach górskich. Ponieważ jest to typ jednośladu stworzony z myślą o długich wycieczkach, jego istotnym elementem jest bagażnik przystosowany do montażu sakw rowerowych. Najczęściej znajduje się on nad tylnym kołem, ale można także znaleźć modele, w których montowany jest na przednim widelcu.
Cechami, które wyróżniają rower trekkingowy są także: rama umożliwiająca komfortową, bardziej wyprostowaną pozycję ciała oraz amortyzator na przednim widelcu.
Dokonując zakupu warto także zapytać sprzedawcę i wynegocjować torebki podsiodłowe czy multitool. Nie zawsze są one dodawane do standardowego wyposażenia, a zwłaszcza osoby, które aktywnie będą korzystać z roweru, szybko odczują ich brak.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu:

- Rama – rama roweru trekkingowego powinna być wykonana ze stali lub aluminium. Pierwszy materiał zapewni nam łatwą naprawę w przypadku nagłej awarii, aluminium będzie natomiast o wiele lżejsze. Oferta producentów obejmuje także ramy karbonowe, jednak cena takiego sprzętu jest o wiele wyższa i nie każdy podejmie się jego ewentualnej naprawy.
- Amortyzator – jego zadaniem jest niwelowanie drgań przechodzących z koła na nadgarstki. Powinien znaleźć się w rowerze trekkingowym, bo znacznie poprawi komfort długiej jazdy i zmniejszy ryzyko wystąpienia kontuzji. Nawet utwardzone drogi nie są idealnie równe i warto mieć to na uwadze wybierając nawet nieco droższy model.
- Hamulce – wybierając rower trekkingowi, mamy dwie opcje – hamulce tarczowe lub v-brake. Kluczowy jest teren, po jakim będziemy się poruszać – jeśli jest w większości równinny, zupełnie wystarczające będą hamulce v-brake. Jeśli jednak czekają nas długie zjazdy i to w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, dla własnego bezpieczeństwa lepiej zdecydować się na hamulce tarczowe.
- Inserty – obecność na ramie tych gwintowanych otworów umożliwi zamontowanie bagażnika. W rowerze trekkingowym odpowiednia ilość miejsca przeznaczonego na przechowywanie jest wyjątkowo istotna.