Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jakie rowery najczęściej wybierają Polacy?

8 czerwca 2022

Rowery jako środki transportu w mieście lub urządzenia rekreacyjne cieszą się coraz większą popularnością. Z zainteresowaniem kupujących idzie w parze zwiększająca się ciągle oferta producentów, który starają się jak najlepiej dostosować rowery do indywidualnych potrzeb, zaopatrzyć je w praktyczne funkcje oraz zadbać o zwracający uwagę design.


Największy udział w rynku mają mężczyźni, którzy jak pokazują badania kupili 50% wszystkich sprzedanych rowerów. Na drugiej pozycji znajdują się panie, z udziałem w sprzedaży jednośladów na poziomie 40%. Tylko 3% sprzedanych modeli to rowery uniwersalne, stąd wniosek, że kupujący dużą wagę przywiązują do dostosowania urządzenia do płci użytkownika. Stosunkowo niewiele, bo tylko 7% rowerów zakupiono z przeznaczeniem dla dzieci.

Najczęściej kupowane rodzaje rowerów

Wśród dostępnych w sklepach sportowych rowerów dominują najczęściej modele miejskie – wiąże się to z dużym zapotrzebowaniem na tego rodzaju jednoślady. Zalety posiadania roweru w dużej aglomeracji docenią wszyscy, który codziennie tracą czas stojąc w korkach. Jednoślad ułatwia poruszanie się po zatłoczonym mieście, a do wyboru tego środka transportu skłaniają coraz liczniejsze ścieżki rowerowe. Wszystko to sprawia, że rowery miejskie to wybór ponad 40% nabywców. Wśród nich zdecydowanie dominują panie, które doceniają stylistykę współczesnych rowerów miejskich, a przy okazji cenią sobie możliwość zadbania o zdrowie i kondycję.
Jazda na rowerze jest także doskonałą formą rekreacji i treningu, co jest szczególnie istotne dla mężczyzn. Najczęściej wybierają oni rowery, które sprawdzają się na dłuższych trasach, także w bardziej wymagającym terenie. Modele górskie, crossowe i trekkingowe zdecydowanie dominują w statystykach męskich zakupów. Wśród preferowanych przez mężczyzn cech znajduje się natomiast funkcjonalność roweru, szybkie nabieranie prędkości oraz przystosowanie do poruszania się po różnych typach nawierzchni.

Ile Polacy wydają na zakup roweru?

Największym zainteresowaniem kupujących cieszą się modele, których cena nie przekracza 1000 złotych. Poszukujący takich rowerów wychodzą z założenia, że nie korzystają z nich na tyle często i intensywnie, by przeznaczać na ten cel większą kwotę, a dodatkowo duża liczba kradzieży zniechęca do inwestycji. Decydując się na droższy model, kupujący mają najczęściej na uwadze bezpieczeństwo podczas dłuższych wycieczek na miasto. Wówczas istotna jest bezawaryjność urządzenia, jego trwałość i dodatkowe udogodnienia.