Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak ubrać się na górską wyprawę?

7 marca 2017

Jeżeli Twoja przygoda z wędrówką górską dopiero się zaczyna to dobrze trafiłeś. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie "W jaki sposób ubrać się na górską wyprawę?" - mam nadzieję, że odpowiedź będzie dla was satysfakcjonująca i jasna. A całość artykułu rozwieje wszelkie wątpliwości związane z tym zagadnieniem.

Odpowiednie buty

Zaczynam o opisaniu odpowiedniego obuwia do wędrówki górskiej z jednej prostej przyczyny - uważam, z całą moją wiedzą i doświadczeniem - że buty to najważniejsza część ubioru amatora górskich wypraw. Zapytacie dlaczego? Ponieważ to buty stabilizują naszą stopę, chronią ją przed wszelkimi kontuzjami, oraz "pilnują" aby nie stało się nam nic złego w trudnym, często stromym i kamienistym terenie. Jak więc wybrać odpowiednie buty do wędrówki górskiej? Przede wszystkim powinniśmy skupić się na tym aby buty, które rozważamy aby kupić, miały grubą podeszwę z wyraźnym bieżnikiem, oraz aby były wykonane z trwałego materiału (najlepsze są buty szyte a nie klejone). Kolejnym elementem jest to, że but przeznaczony do wędrówki górskiej musi mieć wysoką cholewkę i dobre wiązanie tak aby mógł amortyzować kostkę i stopę podczas długiego i wyczerpującego marszu. Ostatnimi elementami na które musimy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego obuwia jest to, aby uty były wykonane z nieprzemakalnych materiałów oraz jednocześnie, oddychających i wydalających na zewnątrz wilgoć. Buty przed pierwszą wyprawą należy rozchodzić.

Nakrycie wierzchnie

Oprócz standardowego sportowego ubioru wybierając się w góry musimy zadbać o okrycie wierzchnie. Koniecznie powinniśmy mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową oraz zwykłą "wiatrówkę", która ochroni nas przed większymi podmuchami wiatru. Dobrym nawykiem jest również ubieranie się warstwowo i zabieranie na wędrówkę jakiegoś polaru ze sobą. Który z pewnością się przyda na nieosłoniętych niczym szczytach czy też, gdy słońce zacznie się chować za górami.

Dodatki i gadżety

Kompletując swój strój do wędrówki górskiej nie możemy przegapić tak ważnej kwestii jak dodatki. W tej grupie rzeczy do zapamiętania znajdą się kolejno - rękawiczki, czapka, bandana lub szalik, zapasowe skarpetki w razie gdy pierwsze przemokną, oraz okulary przeciwsłoneczne które ochronią nasze oczy przed ostrym słońcem.

Podsumowanie

Tak przygotowani i ubrani w ciuchy wykonane z dobrej jakości materiałów sportowych możecie śmiało wyruszać na piękne górskie szlaki. Powodzenia!