Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dostosowanie odzieży do warunków w górach

21 kwietnia 2022

Pasjonaci turystyki górskiej wybierają się na trasy niezależnie od pory roku – zarówno latem, jak i zimą korzystają z ich uroków. Wiele osób nie ogranicza się przy tym wyłącznie po wędrówek po polskich szczytach, ale chętnie organizuje wycieczki zagraniczne. Zmienność warunków, a także tras powinna skłonić do uważnego kompletowania odzieży sportowej. Szczególnie zimowe wyprawy stawiają przed turystami spore wymagania, bo odpowiednia odzież zapewnia nie tylko komfort, ale staje się zabezpieczeniem przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Aktywności zimowe i ich specyfika

W zależności od tego, jak planujemy spędzić urlop w górach, wykonywane aktywności wymagają określonego przygotowania i wyposażenia.
Trekking – podczas trekkingu jesteśmy niemal nieustannie w ruchu, dlatego zazwyczaj nie odczuwamy dotkliwie mrozu i ubranie może być mniej ciepłe niż przy wspinaczce. Istotne są jednak aktualnie panujące warunki – poruszając się po graniach i szczytach jesteśmy narażeni na podmuchy zimnego wiatru, który znacznie obniży odczuwalną temperaturę.
Skitur – podczas podejść odzież powinna być podobna jak przy trekkingu – nie za ciepła, bo intensywny ruch będzie powodował pocenie. Jednak podczas zjazdu jesteśmy bardziej narażeni na kontakt ze śniegiem i wiatrem, dlatego nie można zapomnieć o odzieży odpornej na te czynniki atmosferyczne.
Wspinaczka – w warunkach zimowych wymaga szczególnego przygotowania i umiejętności. Ubrania muszą być ciepłe, ponieważ będą zdarzały się chwile bezruchu, oraz bardzo wytrzymałe. Istotne jest jej dopasowanie, nie może bowiem ograniczać swobody ruchów.

Profesjonalna odzież sportowa – softshell czy membrana?

Sklepy sportowe dają szeroką możliwość wyboru profesjonalnej odzieży, która jest dostosowana do różnych rodzajów aktywności. Podczas zimowych wypraw warto zaopatrzyć się w wierzchnią warstwę softshellową. Tego rodzaju materiał będzie idealny, gdy mamy do czynienia z umiarkowanie niskimi temperaturami oraz brakiem intensywnych opadów. Zapewnia dobrą izolację, jest wiatroodporny, a przede wszystkim bardo wytrzymały i wykonana z niego kurtka powinna posłużyć nam przez kilka sezonów. W górach nietrudno o otarcie się o fragmenty skał i softshell powinien to znieść bez uszczerbku.
Turyści sięgający po odzież z membraną będą dzięki niej przygotowani na nieco inne warunki – jeśli nie chcemy rezygnować z wypraw nawet pomimo opadów deszczu lub mokrego śniegu, będzie to dobry wybór. Ochrona przed wilgocią to najważniejsza właściwość membran, oprócz tego taka odzież dobrze odprowadza ciepło i parę wodną.