Trwa ładowanie proszę czekać ...

Narty na zimową wyprawę w góry

11 stycznia 2022

Góry przyciągają turystów nie tylko latem, ale również zimą. Śnieg nie ułatwia jednak poruszania się – dobre buty i rakiety śnieżne nie zawsze okazują się wystarczające, wówczas należy sięgnąć po narty – odpowiednio dopasowane do terenu oraz ilości śniegu.

Biegówki
W tych nartach możemy poruszać się ubitych trasach rekreacyjnych. Obecnie takich miejsc, odpowiednio przygotowanych i w pełni bezpiecznych, jest coraz więcej, więc jest to dobry pomysł na rodzinny wyjazd na zimowe ferie. Przed wyprawą warto jednak na bieżąco sprawdzać stan tras i pogodę, która w górach lubi się zmieniać, co sprawia narciarzom wiele trudności.
Alternatywą dla biegówek są śladówki – nieco mocniejsze narty, które sprawdzą się na nieprzygotowanej trasie. Dzięki większej szerokości i podbiciu łuską są stabilniejsze.

Narty ski-turowe
Stanowią połączenie nart zjazdowych i turystycznych – z tego względu najlepiej sprawdzą się na długich i stromych zboczach. Będą odpowiednie dla bardziej doświadczonych turystów, którzy nie unikają trudnych warunków i wybierają się w wyższe partie gór. Są to narty masywne, dodatkowo dostosowane do nich obuwie wykonane jest ze sztywnego plastiku, co czyni je ciężkim i nieco niewygodnym w normalnym chodzeniu. Obowiązkowym wyposażeniem są także foki, które zakłada się na spód nart podczas podejścia, za to przed zjazdem zwykle trzeba je zdjąć.

Narty biegowe backcountry
Jest to wariant nart biegowych, których konstrukcja także opiera się na komorze odbiciowej, ale jednocześnie są one szersze. Posiadają także wzmocnione, stalowe krawędzie, które mają duży wpływ na komfort jazdy – zapewniają większą sterowność i wytrzymałość. Dla ich budowy charakterystyczna jest łuska – czyli nacięcia na spodniej części nart. Dzięki nim łatwiej jest podchodzić pod wzniesienia. Dużą zaletą nart backcountry są przystosowane do nich buty. Przypominają one obuwie trekkingowe – są miękkie, wygodne i kończą się powyżej kostki, co bardzo dobrze sprawdza się przy podejściach. W połączeniu z lekkimi nartami tworzą bardzo komfortowy zestaw.

Sprzęt telemarkowy
Nazwa „telemark” odnosi się przede wszystkim do określonej techniki jazdy, ale powstał także specjalny sprzęt, przystosowany do tego rodzaju aktywności. Składa się na niego narta turowa lub freerideowa, do której przymocowuje się wiązania. Dopełnieniem są specjalne buty telemarkowe wykonane z plastiku. Jest to sprzęt dość trudno dostępny, w związku z czym wzrasta również jego cena, co może zniechęcić zwłaszcza początkujących.