Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak się ubrać w góry latem?

22 sierpnia 2020

Niewątpliwie piękna pogoda zachęca do dłuższych wycieczek w góry. Kto z nas nie marzy o tym, by podziwiać niesamowite widoki z wysokich szczytów, robić pamiątkowe zdjęcia i po prostu cieszyć się chwilą? Klimat górski jest bardziej wymagający dla naszego organizmu z wielu powodów. Czasem nawet pomimo pozornie pięknej pogody możemy wrócić przeziębieni. Jak tego uniknąć?

Jak najlepiej ubrać się w góry latem?
Dla początkujących miłośników górskiej wspinaczki – lato w górach nie przypomina lata nad morzem czy w parku. W ciągu kilku godzin pogoda może zmienić się diametralnie, a z ciepłego słoneczka będziemy skazani na tułaczkę w deszczu, lub jeszcze gorzej, podczas burzy. Nie ma się co jednak zniechęcać, wystarczy dobrze się ubrać i spakować odpowiednie rzeczy – a dobre spakowanie się nie oznacza tutaj kilkudziesięciu kilogramów dźwigania na plecach.

Przede wszystkim zwróć uwagę na buty. Nad nimi prawdopodobnie będziesz zastanawiał się najdłużej, ale musisz dobrać je przede wszystkim pod kątem planowanych wycieczek. Na niedzielne spacery dolinkami nie potrzebujesz specjalistycznego obuwia, ale już na zaliczanie trudniejszych szczytów – tak. Buty mają być lekkie, sztywne i z dobrą podeszwą. Niekoniecznie takie, które miałyby chronić kostkę, obecnie producenci stawiają na inne rozwiązania. Muszą być wygodne, komfortowe – po prostu, żeby się w nich dobrze chodziło, nie obcierały ani nie przegrzewały stopy. Pierwsze specjalistyczne buty lepiej kupić w sklepie, porozmawiać ze specjalistą, poprzymierzać kilka modeli i ocenić, w których jest nam najwygodniej. Pamiętajcie, że buty nie są inwestycją na jeden sezon, więc lepiej dołożyć parę złotych niż męczyć się w niskobudżetowej opcji.

Do butów od razu kupmy dobre skarpetki. Takie, które nie będą powodować otarć oraz ślizgać się w bucie. Najlepiej kupić skarpetki wełniane o różnej grubości, takie, które nadadzą się na zimniejszy dzień i ten upalny (czyli grube i cienkie). Na wyprawy zabierz ze sobą dodatkową parę, nigdy nie wiadomo, co może się zdarzyć.

Ważnym elementem garderoby jest również bielizna termoaktywna, w wersji letniej, ta oddychająca i odprowadzająca wilgoć. Najlepiej sprawdzi się taka dopasowana do naszego ciała, ale nie krępująca naszych ruchów. Na rynku jest dostępnych naprawdę wiele modeli tego typu bielizny, więc jest w czym wybierać! Dla pań polecamy również sportowe biustonosze.

Jeśli chodzi o ubrania wierzchnie, też lepiej postawić na zestawy sportowe i oddychające. Dobrze jest wybrać na przykład spodnie z odpinanymi nogawkami, które można modyfikować według potrzeb. Unikajmy bawełny, chyba że chodzi o wierzchnią bluzę na bardziej wietrzny dzień. Nie zapomnijmy też o rękawiczkach (jeśli planujemy trudniejsze szczyty) i czapce! Nawet jeśli sądzimy, że temperatura nas rozpieszcza, tam na szczycie może być całkiem odwrotnie. Powodzenia!