Trwa ładowanie proszę czekać ...

Koła w rowerze górskim

17 maja 2022

Kupując rower górski, każdy przyszły właściciel staje przed dylematem, jaki rozmiar kół wybrać. Wielu doświadczonych kolarzy ma już wyrobione zdanie, ale coraz więcej nowości na rynku i wybór pomiędzy rozmiarami 26, 27,5 oraz 29 cali sprawiają, że podjęcie decyzji przestaje być tak oczywiste. Każda z opcji ma swoje dobre i złe strony, które warto rozważyć, próbując wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Jeśli z roweru korzystamy, uprawiając sport bardziej profesjonalnie, będzie to jedno z ważniejszych kryteriów. Podczas rekreacyjnej jazdy różnice będą mniej odczuwalne, dlatego decydujące okażą się prawdopodobnie inne względy.

26 cali
Ten typ kół będzie najlepszy, jeśli poruszamy się po trasach krętych, z licznymi stromiznami i krótkimi podjazdami. Zwrotność i dynamika to duże zalety, które będą istotne przy trudnym terenie. Rower o takim rozmiarze kół jest sztywniejszy, a co za tym idzie, łatwiej nim manewrować. Warto zaznaczyć też, że mniejsze koła oznaczają mniejszą wagę całego sprzętu.

27,5 cala
Jest to dość nowa propozycja producentów rowerów stanowiąca alternatywę dla szerokich oraz wąskich kół. Model pośredni ma być odpowiedzią na oczekiwania osób, które nie mogą zdecydować się pomiędzy wyborem 26 lub 29 cali. Ze względu na swoją uniwersalność to rozwiązanie może w przyszłości zyskać wielu zwolenników, szczególnie wśród mniej doświadczonych kolarzy, którzy jeżdżą rekreacyjnie i nie posiadają jasno sprecyzowanych wymagań co do sprzętu.

29 cali
Najszerszy rodzaj kół sprawia, że rower szybko nabiera prędkości, a łatwość jego napędzania jest zdecydowanie największa. Dzięki temu są często wykorzystywane w modelach szosowych i trekkingowych. 29-calowe koła to także większa stabilność, co będzie odczuwalne podczas pokonywania nierównego, błotnistego terenu. Z tego powodu ten rodzaj kół spotkamy także w rowerach przełajowych.

Indywidualny wybór
Wybór szerokości kół to nie tylko kwestia właściwości każdego rozmiaru, ale także indywidualnych cech rowerzysty. Nie jest to regułą, ale bardzo często osoby niskie lepiej czują się na rowerze o 26-calowych kołach, a wysokie chwalą sobie możliwość wyboru szerszych, najczęściej 29-calowych kół. Przed dokonaniem zakupu warto wsiąść na rower, a nawet przejechać kilkaset metrów, by ocenić, jak czujemy się na danym modelu. Jest to istotne przy zmianie sprzętu – wybierając inną szerokość kół, możemy się przekonać, że potrzebna będzie także zmiana wielkości ramy.