Wyjście w góry w warunkach zimowych stawia przed nami większe wyzwania niż wycieczka w lecie. Aby odpowiednio przygotować się do trudnych warunków, warto zgromadzić sprzęt, który pomoże radzić sobie ze śniegiem, lodem i zimnem, będącymi największymi zagrożeniami na trasie.
1.Odzież
– o ciepłym, warstwowym ubraniu nie trzeba przypominać nikomu, kto wybiera się zimą w góry – stanowi ono podstawę dobrego przygotowania. Najlepiej dokonywać zakupów w profesjonalnym sklepie sportowym: oferowane w nim produkty będą miały specjalne właściwości ochronne i pomogą lepiej zabezpieczyć się przed wiatrem i śniegiem. Nie można zapominać o takich szczegółach, jak dobrej jakości skarpetki, rękawiczki i czapka. Nietrudno o przemrożenie tych części ciała, a będzie to miało poważne konsekwencje zdrowotne.
2.Stuptuty
– niezwykle praktyczne ochraniacze, które jesienią będą stanowiły osłonę przed błotem, a w zimie przed śniegiem. Nie są drogie, a dzięki nim nogi pozostają suche i nieprzemoczone, co ma znaczenie nie tylko dla komfortu wyprawy, ale przede wszystkim zdrowia.
3.Kije trekkingowe
– bardzo przydatne w górach, pozwalają bowiem odciążyć kolana na bardziej wymagających trasach. Ułatwiają wchodzenie i schodzenie, a nawet na prostym terenie taki rodzaj oparcia może być przydatny, gdy lód i śnieg stwarzają ryzyko poślizgnięcia.
4.Raki
– jeśli szlak jest oblodzony, stają się koniecznością. W sklepach znajdziemy różne rodzaje raków – różnić je będzie rozłożenie zębów w zależności od tego, czemu będą służyć. Najpopularniejsze są raki koszykowe, ale warto skonsultować swój wybór z doświadczonym pracownikiem sklepu ze sprzętem sportowym, uwzględniając planowaną trasę.
5.Rakiety śnieżne
– sprawdzą się wszędzie tam, gdzie leży wysoki śnieg – znacznie ułatwią poruszanie się po nim i zapobiegną zapadaniu się w warstwie białego puchu. Dostępne na rynku nowe modele rakiet wykonane są z plastiku, dzięki czemu są lekkie. Posiadają zapięcie podobne do tego, stosowanego w nartach oraz specjalny zawias, który ułatwia wygodne poruszanie się. Opcją dla osób, które nigdy nie korzystały z rakiet i nie są pewne tego zakupu, jest ich wypożyczenie – taką możliwość dają bardzo często schroniska turystyczne.
6.Kompas
– często ignorowany przez turystów wyposażonych w profesjonalne mapy. Jednak w trudnych warunkach zimowych warto na wszelki wypadek włożyć go do plecaka. Każdemu może zdarzyć się zabłądzić na szlaku, a szybko zapadający zmrok czy padający śnieg utrudniają orientację w terenie.