Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zakup nowego roweru - na co zwrócić uwagę?

17 września 2020

Chyba dla każdego wiosna jest czasem, w którym przypominamy sobie o naszym rowerowym hobby. To właśnie wtedy nasze jednoślady opuszczają czeluście piwnic, wyjmowane są z balkonów, wyjeżdżają z garaży. Dodatkowo bardzo wielu z nas rozważa także nabycie nowego roweru, pytanie jednak czym powinniśmy się kierować kupując rower, z którego później będziemy w pełni zadowoleni? Poniżej znajdziesz krótki poradnik na ten temat.

Przede wszystkim musisz sobie uświadomić, że w obecnym świecie niemal wszystko jest wyspecjalizowane i nie ma już praktycznie rzeczy nadających się do wszystkiego. Identycznie dzieje się w branży rowerowej, dlatego producenci projektują teraz rowery, które są wąsko wyspecjalizowane, nawet bardzo wąsko. Zacznijmy na przykład od roweru szosowego, który ma kilkanaście odmian. Otóż są już rowery do treningu, do zawodów, do jazdy czasowej, do triathlonu, do jazdy przełajowej, turystycznej, itd., a co gorsza wszystkie dla osoby, która nie zna się na rowerach wyglądają niemalże tak samo. Zanim jednak weźmiemy się za kupno roweru to powinniśmy przede wszystkim przeanalizować własne potrzeby. Koniecznie musimy zastanowić się do czego głównie będziemy wykorzystywać nasz rower, a do czego tylko sporadycznie. Jednak wbrew pozorom, aby to stwierdzić, nie musimy znać się na rowerach, wystarczy, że wyobrazimy sobie gdzie widzimy się na naszym rowerze. Już to pozwoli sprzedawcy dobrać odpowiedni typ roweru dla nas.

Koniecznie musimy odwiedzić także kilka sklepów, porozmawiać z kilkoma sprzedawcami, kto wie, może za pierwszym razem już trafimy na kogoś z pasją, kto będzie umiał doradzić nam jaki rower wybrać, a może uda się to dopiero za którymś razem. Bardzo ważne, aby się za bardzo nie śpieszyć, bo nie oto w tym chodzi. Chociaż jeśli wśród naszych znajomych jest osoba, której całym życiem są rowery to na pewno warto porozmawiać z nią dłużej i wspólnie zastanowić się jaki rower wybrać.
Jedną z najważniejszych rzeczy w rowerze jest jego waga, ponieważ to właśnie ona ma duży wpływ na to, czy rowerem jeździ się łatwo, czy też podjeżdżanie nim pod delikatną górkę sprawia wrażenie ciągnięcia wozu z węglem.

Nie unikniemy jednak tego,  że waga jest bardzo mocno powiązana z ceną i śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że im rower droższy, tym lżejszy. Producenci, którzy doskonale zdają sobie sprawę jakie to ma znaczenie na swoich stronach internetowych, w opisie technicznym rowerów, często nie umieszczają wcale rubryki z wagą, lub też piszą w niej dwie, nic nie mówiące literki - b.d. (bez danych).  Musimy także pamiętać o tym, że przed zakupem roweru należy nie tylko przymierzyć się do niego, ale też sprawdzić, czy łatwo go podniesiemy, czy będziemy w stanie przenieść go kilka stopni po schodach (głównie dotyczy to pań). Chodzi oto, że kupno zbyt ciężkiego roweru może skutecznie zniechęcić nas do jazdy nim.