Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jaki rower trekkingowy kupić?

24 sierpnia 2020

Czym różni się zwykły rower od roweru trekkingowego? No cóż, przede wszystkim rowery trekkingowe są przeznaczone dla osób, które zamierzają przemierzać duże odległości w trakcie swoich wypraw, co wiąże się z odpowiednim wyposażeniem takiego roweru. Jeśli myślisz o zakupie roweru trekkingowego, ale nie wiesz po czym go poznać oraz jakie wymogi powinien spełniać, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Generalnie rzecz ujmując aby rower trekkingowy mógł spełnić nasze oczekiwania powinien posiadać osprzęt, a także części o następujących cechach: 28 lub 29 calowe koła, przedni widelec z amortyzatorem, opony o gładszym oraz węższym bieżniku niż w przypadku tych spotykanych w rowerach górskich, błotniki, bagażnik oraz geometria ramy umożliwiająca podróżowanie w bardziej wyprostowanej pozycji niż w przypadku rowerów szosowych lub górskich.

Musisz także wiedzieć, że rowery trekkingowe rewelacyjnie nadają się do wyruszenia w dalekie wyprawy i dlatego też ich nieodłącznym wyposażeniem są bagażniki rowerowe, które są przystosowane do montażu sakw rowerowych. Zazwyczaj tego rodzaju bagażnik umiejscowiony jest tuż nad tylnym kołem, jednakże aby zwiększyć ładowność niekiedy możemy spotkać rowery posiadające bagażniki na przednim widelcu. Co prawda, niestety nie uda nam się zamontować tam tak dużych sakw jak na tylne koło, ale opcja ta pozwoli zabrać dodatkowe rzeczy oraz równomiernie rozłożyć wagę bagażu na całym rowerze. Gdy już kupujesz rower trekkingowy to zdecydowanie warto jest wynegocjować dodatkowe akcesoria takie jak torebki podsiodłowe czy multitool. Możesz być pewny,  że tego rodzaju gadżety na 100% przydadzą się w przyszłości, a jeśli ich nie otrzymasz razem z rowerem, to możesz być pewny, że prędzej czy później będziesz musiał wydać na nie dodatkowe pieniądze.

Jeżeli chodzi o ramę do roweru trekkingowego to dwoma materiałami, które powinieneś wziąć pod uwagę przy kupnie roweru trekkingowego jest stal oraz aluminium. Generalnie rzecz ujmując to warto jest inwestować w ramy karbonowe, ponieważ są o wiele droższe oraz ewentualna naprawa w mniej cywilizowanych rejonach świata może być bardziej problematyczna. Natomiast w przypadku, gdy pęknie nam rama to najprościej będzie nam znaleźć kogoś kto zespawa nam ramę stalową. Oprócz tego w trakcie przewozu rowerów z ramami karbonowymi będziesz musiał je dokładnie zabezpieczyć. Dodatkowo musisz wiedzieć, że ramy aluminiowe są lżejsze od ich stalowych odpowiedników i wydają się być kompromisem pomiędzy łatwością naprawy oraz wagą.