Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak ubrać się w góry na bardziej wymagającą wyprawę?

14 sierpnia 2020

Jeżeli mamy już doświadczenie w wyprawach w góry i kilka takich wypadów za sobą nadszedł czas na trudniejsze wyzwania. Jesteśmy już gotowi na zboczenie z wcześniej wytyczonych tras i na odkrywanie gór na własną rękę.

Do tego typu podróży po górach będziemy potrzebowali bardzo podobnego ekwipunku jak do tradycyjnego chodzenia po górach trasami turystycznymi. Ważną częścią naszego ekwipunku będą buty. Dla doświadczonego "górołaza" nie są wymagane buty za kostkę. W sprzedaży dostępne są bardzo dobre do tego typu zadań sztywne półbuty z podgumowanymi czubkami ułatwiającymi wspinanie się nawet po stromych wzniesieniach skalnych. Jeżeli planujemy wspinaczkę po ściankach skalnych, to do tego typu zadań będą nam potrzebne buty specjalnie do tego stworzone. Praktycznie każde buty do wspinaczki skałkowej będą dla nas odpowiednie. Wystarczy wybrać się do sklepu i przymierzyć kilka modeli.

Przy długich marszach niezwykle ważne są skarpetki. Nie możemy na tego typu wyprawę zakładać zwykłych skarpetek, gdyż szybko na naszych stopach pojawią się odciski oraz odparzenia. Dobrym wyjściem jest zakup odpowiedniej grubości skarpet z włókna bambusowego. Zapewniają one optymalną wentylację stóp oraz zapobiegają obtarciom naskórka.

Bardzo ważna jest też bielizna m.in. majtki oraz koszulka. Warto jest zainwestować w odzież z materiałów termoaktywnych, które oddychają i nie powodują przepoceń oraz obtarć. Dobrze oddychający materiał zapewnia doskonałą wentylację naszego ciała oraz pozwala na komfortowe pokonywanie szlaków bez względu na temperaturę.

Nadszedł czas na okrycie wierzchnie. Spodnie oraz kurtkę warto kupić w sklepie stacjonarnym. Możemy je tam przymierzyć i dobrać odpowiedni rozmiar do własnej sylwetki. Nie powinny krępować nam ruchów oraz odpowiednio zabezpieczać nas przed deszczem, zimnem oraz wiatrem. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w bluzę polarową z kapturem oraz czapkę i rękawiczki. Z akcesoriów, które zapewne przydadzą nam się w górach, warto wymienić m.in. okulary przeciwsłoneczne oraz kijki teleskopowe. Tak przygotowani możemy udać się nawet na bardzo wymagającą górską wyprawę bez obaw, że zaskoczą nas złe warunki pogodowe.