Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wybór uprzęży wspinaczkowej

3 maja 2020

Jesteś początkującym fanem wspinaczki górskiej? Uprząż wspinaczkowa stanie się Twoją nieodłączną towarzyszką, ponieważ należy do podstawowego wyposażenia każdego wspinacza. Polski rynek oferuje kilkadziesiąt różnych modeli uprzęży, więc jako początkujący wspinacz możesz mieć problem z wybraniem odpowiedniej dla siebie. Dostępne są uprzęże przeznaczone do różnych zastosowań we wspinaczce lub uprzęże zawodowe.

Jakie są rodzaje uprzęży wspinaczkowych?
Jeśli masz już za sobą początkowy etap wspinaczki, to znaczy znudziła Ci się ścianka albo skończyłeś kurs, pora na pierwszą ważną decyzję wspinacza. Wybór uprzęży. Ale spośród czego wybierać? Na rynku możemy znaleźć uprzęże w zależności od różnych parametrów. Jeśli chodzi o budowę, uprzęże dzielą się na: biodrowe, piersiowe i kompletne uprzęże. Następnie trzeba zastanowić się nad rodzajem uprawianej wspinaczki, i tutaj uprzęże dzielą się na: uprzęże wspinaczkowe ściankowe i sportowe, do wspinaczki górskiej, do wspinania wielowyciągowego zimą, do alpinizmu i wspinaczki po lodowcach, ski-alpinizmu, kanioningu lub taternictwa jaskiniowego.

Wybór uprzęży ze względu na budowę
- uprząż biodrowa: najczęściej spotykana; zbudowana z pasa biodrowego i dwóch regulowanych pasów udowych, a całość połączono łącznikiem. Zazwyczaj na bokach pasa biorowego przyszyto 2-4 pętle na sprzęt. Dla wygody i bezpieczeństwa pas biodrowy spina się metalową klamrą (co również wpływa na szybkość zapięcia). 
- uprząż piersiowa: również popularna wśród wspinaczy. Zbudowana z pasów obejmujących barki, które można spinać liną na piersi (stąd nazwa). Zazwyczaj nie stosuje się jej samodzielnie, lecz z uprzężą biodrową, szczególnie przy ekstremalnych wspinaczkach, gdzie istnieje ryzyko obrócenia się głową w dół (wtedy można wypaść z uprzęży biodrowej, stąd dodatkowe zabezpieczenie w postaci uprzęży piersiowej).
- uprząż kompletna: to nic innego jak połączenie dwóch powyższych uprzęży. Nie zdobywa jednak uznania wśród wspinaczy, ponieważ jest zwyczajnie niewygodna. Poleca się ją początkującym wspinaczom oraz małym dzieciom.
Rynek wspinaczkowy oferuje również modele dla pań i panów, co jest nowością, bo jeszcze do niedawna popularnością cieszył się zwykły model Unisex.

Uprzęże ze względu na rodzaj wspinaczki
Jeśli chodzi o ściankowe i sportowe – tych zazwyczaj się nie kupuje, bo dostępne są na miejscu w wypożyczalniach. Natomiast największą popularnością cieszą się uprzęże do wspinaczki górskiej (letniej). Ponieważ w górach i na skałkach spędzimy na pewno długie godziny, te uprzęże są zaprojektowane z myślą o komforcie i dodatkowym sprzęcie, który będzie z nami wisiał. Generalnie początkujący wspinacze stosują głównie te uprzęże, więc to na nich należy się skupić odwiedzając sklepy specjalistyczne.