Trwa ładowanie proszę czekać ...

Przydatny sprzęt turustyczny

30 kwietnia 2020

Jeśli wybieramy się na biwak lub camping powinniśmy pamiętać o tym, by wyposażyć się w różnego rodzaju akcesoria turystyczne, o których nie pomyślimy w pierwszej kolejności. Więc po zapakowaniu namiotu, materaca i karimaty, zróbmy miejsce dla przydatnych sprzętów, takich jak kompas, termos i latarka.

Jak wybierać kompas?
Nawet jeśli wydaje Ci się, że w dobie GPSów i elektroniki zwykły kompas nie będzie Ci potrzebny musisz wiedzieć, że są jeszcze miejsca na świecie, w których takie gadżety wcale nam się nie przydadzą! Kupienie kompasu wcale nie jest skomplikowane, bo nie potrzebujemy zaawansowanego sprzętu. Ważne, by posiadał lusterka i celownik, który ułatwi znalezienie kierunku oraz oczywiście, ruchomą igłę. Najnowsze modele kompasów, które możemy znaleźć obecnie na rynku posiadają często ruchomą tarczę – pamiętajmy jednak, że powinna być ona wypełniona płynem, który nie zamarznie. Kupując kompas, zwróć uwagę, czy można go używać również w ciemności.

Termos: ważny przedmiot podczas chłodniejszych wypraw!
Podstawowym parametrem termosu jest jego pojemność. Najmniejsze mieszczą zaledwie 0.2 litra, a największe już ponad litr. Polecamy też kupić termosy osobno go kawy i osobno do herbaty, na wypadek przenikania się zapachów. Na rynku dostępne są też termosy, w których śmiało możemy przenosić ciepłe posiłki, np. zupy! Drugim parametrem jest kształt termosu, który wybieramy w zależności od naszych preferencji i potrzeb. Najlepsze i najładniej wyglądające termosy to te, które są wykonane ze stali nierdzewnej, oprócz wytrzymałości są również banalnie proste w utrzymaniu czystości. Trzecim parametrem jest długość utrzymywania wysokiej temperatury przez termos, a do tego potrzebne są solidne ścianki. 

Gdy zgasną światła, czyli latarka
Przenośne źródło światła jest wręcz niezbędne nawet podczas najkrótszej wyprawy. Wybór latarki zależy od przeznaczenia, chodzi bowiem o siłę światła. Najważniejsze parametry to źródło światła, rodzaj włącznika, zasilanie i wielkość. Najpopularniejsze dostępne na rynku latarki to wyposażone w żarówkę albo ledową diodę, przy czym te żarówkowe dzielną się na halogenowe (najsilniejsze światło), xenonowe, kryptonowe i standardowe (najmniejsza siła światła). Latarki ledowe są energooszczędne i z każdym dniem zyskują na popularności. Fakt, że potrzebują mniej energii do działania przekłada się na ich żywotność – mogą świecić aż do 100 000 godzin! Ich ewidentnym plusem jest również odporność na wszelkiego rodzaju upadki czy uszkodzenia. Jeśli chodzi o włącznik, to standardowe włączniki można podzielić na kliki i twisty, czyli te na guzik i te przekręcane. Latarki mogą być zasilane bateriami lub akumulatorami (przy czym bardziej opłaca się kupić latarkę na akumulator, bo jest to inwestycja jednorazowa)