Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jaki sprzęt w góry zimą?

2 sierpnia 2020

Jeśli chcesz poznać góry zimą, ale nie wiesz od czego zacząć to koniecznie wybierz narty, rakiety, a może jeszcze coś innego. Aby podjąć właściwą decyzję musisz sam dowiedzieć się jakiego sprzętu potrzebujesz, by cieszyć się zimą w górach. Jednak aby Ci to ułatwić poniżej znajdziesz krótki poradnik dotyczący sprzętu, którego możesz używać w górach.
Zacznijmy od nart ski-turowych i od tego co to  w ogóle jest? No cóż  tury to połączenie nart zjazdowych z nartami turystycznymi. Generalnie rzecz ujmując to od tych drugich narty turowe przejęły tzw. wolną stopę, która pozwala na poruszanie się i po płaskim, i pod górę.

Natomiast wiązania umożliwiają zapięcie pięt i wygodny zjazd z nawet najbardziej stromego stoku. Wydaje się, że na pierwszy rzut oka takie narty przypominają zwykłe narty zjazdowe, ponieważ są masywne i okrawędziowane. Podobnie jest z butami, bo również wykonane są z plastiku, ale zapięcia w pewnym stopniu przystosowują je do chodzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż są stosunkowo ciężkie i masywne, za to ciepłe i dobrze chronią przed kontuzjami kostek. Musisz koniecznie wiedzieć także to, że dopełnieniem wyposażenia skiturowca są foki, które niegdyś były wykonane ze skóry tych zwierząt, a dziś częściej z materiału syntetycznego. Zazwyczaj foki przykleja się na spód nart dla ułatwienia podchodzenia pod wzniesienia, a w czasie podchodzenia włókna fok układają się one „pod włos” i zapobiegają zjeżdżaniu nart do tyłu, ale przed zjazdem najczęściej trzeba je zdjąć.

Musisz także wiedzieć, że narty skiturowe świetnie sprawdzają się na stromych zboczach, najlepiej trudnych i długich. Generalnie rzecz ujmując to stworzone zostały one do gór typu alpejskiego i w takich warunkach sprawują się najlepiej. Chociaż w Beskidach też dadzą sobie radę, ale konieczność częstego ściągania i zakładania fok bywa męcząca.
Tak po krótce podsumowując to na beskidzkie górki i pagórki skitury są raczej sprzętem za ciężkim, chociaż mogą być tam jedynym wyjściem przy naprawdę trudnych warunkach śniegowych.

Reasumując skitury to idealne rozwiązanie dla osób, które jeżdżą dużo oraz często zaglądają w wyższe pasma górskie. Jeżeli natomiast chodzi o cenę skitur to najprostsze modele można kupić od 3500 złotych (buty od 1000 złotych, foki – 500 złotych, narty – 1000 złotych, wiązania – 1000 złotych). Co do plusów tego rodzaju nart to przede wszystkim pozwalają one pokonać bardzo strome podejścia, a także umożliwiają bezpieczne zjazdy oraz są niesamowicie wytrzymałe. Jeśli natomiast mówimy o minusach tych nart to no cóż, na pewno są nimi ich cena, fakt, że plastikowe buty, tak zwane skorupy bywają niewygodne oraz ich waga.