Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak wybrać plecak turystyczny?

24 maja 2020

Może się wydawać, że wybór dobrego turystycznego plecaka jest tak trudny jak wybór butów. Zawsze jednak z pomocą przychodzi zdrowy rozsądek i danie sobie czasu – usiądź z kartką i długopisem i odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań, które dotyczą Twoich indywidualnych potrzeb względem plecaka.

Wybierz model dopasowany dla siebie
Pierwsze pytanie: gdzie najczęściej podróżujesz i na jak długo? Preferujesz jednodniowe wypady w ciekawe miejsca, czy może kilkudniowe, na zasadach obozowych? Kolejne dotyczy transportu, czy używasz własnego transportu (samochodu, roweru) czy korzystasz z transportu publicznego (pociągi, autobusy, samoloty). A ostatnie – nocleg. Zazwyczaj wybierasz hotele, a może schroniska lub hostele (chodzi o ludzi, którzy są wokół Ciebie), czy wolisz namioty?
Niestety, nie istnieje model uniwersalny. Nawet jeśli sprzedawca będzie Cię o tym przekonywał, weź to za zwykły chwyt marketingowy. Istnieje kilka typów plecaków, z jakimi możesz się spotkać, jak: trekkingowe lub turystyczne (które mają pojemność do 90 litrów), transportowe (od 50 do 120 litrów), specjalistyczne (innymi słowy takie, które mają w sobie jakieś „bajery”) i skitourowe (do których przyczepia się sprzęt sportowy). Oczywiście, najpopularniejsze są te turystyczne, ale to w zasadzie w niczym nie pomaga, bo ilość dostępnych modeli jest tak ogromna, że zazwyczaj zmęczeni zakupami decydujemy się na okaz znanej firmy. 

Jaki powinien być dobry plecak
Tak jak już wspomnieliśmy, dopasowany do Ciebie i Twoich potrzeb. Jeśli odpowiedziałeś sobie na podstawowe pytania, pomyśl, ile zazwyczaj potrzebujesz rzeczy zarówno na jednodniową wycieczkę, jak i na kilkudniowe wędrówki. Jeśli wrzucasz do plecaka kanapki, herbatę i skarpetki na zmianę, to w ogóle nie ma sensu zastanawiać się nad 40 litrowymi modelami. Chodzi głównie o Twój komfort i możliwości fizyczne, nie dźwigaj zbyt dużo, jeśli wiesz, że Twój kręgosłup tego nie zniesie. Jeśli należysz do osób, które potrzebują dużo przestrzeni w plecaku, wybierz taki, który będzie miał najlepiej zorganizowaną budowę – dużo przegródek, dodatkowych kieszeni, zewnętrznym miejscu na wodę czy śpiwór i pasem biodrowym. 
Zastanów się też w jakich warunkach pogodowych lubisz podróżować. Jeśli nie zniechęca Cię deszcz, powinieneś zwrócić uwagę na plecaki z wodoodpornego materiału oraz możliwością zamocowania dodatkowej ochrony przeciwdeszczowej. Przy wyborze plecaka patrz na jego solidność (dobrej jakości materiał), stabilność i wygodę (dobrze i komfortowo leży na plecach) i budowę (czy wygodnie będzie się do niego spakować). Daj sobie czas i nie wybieraj pierwszego lepszego modelu – taki plecak na pewno zostanie z Tobą na długo, więc nie ma sensu się spieszyć. Zwróć też uwagę na kolor – jeśli podróżujesz nocami, dobrze jest wybrać jaskrawy model, w razie niebezpiecznej sytuacji łatwiej Cię będzie można dostrzec.