Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak przygotować się do zimowej wycieczki po górach cz. 2 – ubiór

31 lipca 2020

Gdy wiemy już, jak przygotować się do wypadu w góry mentalnie pora na przygotowanie praktycznie – czyli ubiór! Jeśli nie wiesz jak ubrać się na wypad w góry, co kupić, a co nie, to koniecznie przeczytaj ten krótki poradnik, na pewno nie pożałujesz!
Wydawałoby się, że ubranie to rzecz całkowicie oczywista i zarazem podstawowa, przecież nikt nie będzie biegał po górach w stroju Adama. Jednak sztuką jest ubrać tak, aby było nam wygodnie oraz ciepło. Przede wszystkim musimy pamiętać o jednej ważnej rzeczy: dobre buty w górach to podstawa. Dlatego też z oczywistych względów odpadają wszelkie adidasy, szmaciaki i inne lekkie buty. Generalnie rzecz ujmując to buty zimowe powinny być solidne, wysokie i nieprzemakalne, ponieważ buty to ostatnia rzecz, na której powinniśmy oszczędzać kompletując sprzęt. W zasadzie to nie muszą one być koniecznie ocieplane, ciepłotę stopy można zapewnić odpowiednio grubą skarpetką, a poza tym ciepłota stóp to rzecz indywidualna. Musisz jednak wiedzieć o tym, że im wyższe i bardziej skaliste góry buty powinny posiadać twardszą podeszwę, ponieważ mniej się ściera, a poza tym nie męczy tak stóp (poza tym do butów o twardej podeszwie łatwiej zamontować raki).

Jak już wybierzemy buty to pora i na solidne skarpetki. Zazwyczaj zasada jest prosta: powinny być stosunkowo grube, ale również dostosowane do naszej termiki ciała. Dużo zależy od tego czy but jest ocieplany czy nie, ponieważ ta warstwa będzie się zmieniać.

Gdy już zadbamy o nasze stopy pora na górną część ciała i zakup dobrej kurtki. Tutaj zasada też jest dość prosta: kurtka w góry powinna być z membraną. Chodzi oto, że dzięki temu takie kurtki są lekkie oraz dobrze oddychają. Dodatkowo powinieneś kierować się, aby kurtka była nieprzewiewna (chodzi o to, żeby wiatr przez nią nie przelatywał) i w miarę nieprzemakalna. Kolejna istotna rzecz to to, aby było w niej ciepło i wygodnie.

Poza kurtką bardzo ważne są także czapki oraz rękawiczki, ponieważ przez głowę i ręce tracimy bardzo dużo ciepła, dlatego warto mieć przynajmniej dwie pary rękawiczek i dwie czapki. Na wypadek, gdybyśmy jedną zgubili/przemoczyli/było w niej zimno – to zawsze mamy drugą sztukę. Jeżeli chodzi natomiast o rękawiczki to dobrze jest ubrać cieniutkie jedwabne rękawiczki, a na nie grube ciepłe rękawiczki jednopalczaste. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki temu jest nam ciepło, a w przypadku, kiedy na przykład checmy zawiązać buty, nie musimy wystawiać gołych rąk na mróz i wiatr. Oprócz tego pamiętajmy o tym, że przecież trzecia para naszych rękawiczek czeka w plecaku.