Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co zabrać ze sobą w góry?

7 marca 2017

Góry to nie tylko piękne krajobrazy, góry to również klify, ostre zbocza, długie trasy, przestrzeń, brak "cywilizacji", nieprzewidywalne zmiany pogody. Dlatego też tak bardzo ważne jest dobre przygotowanie się do górskich wypraw, a co za tym idzie zastanowienie się, oraz przygotowanie ekwipunku, który ze sobą zabierzemy.

Plecak

Zacznijmy od rzeczy podstawowej i tej, bez której nie spakujemy całego ekwipunku a więc plecaka. W przypadku wycieczek jednodniowych plecak, który ze sobą zabieramy może być nieduży wystarczy nam w zupełności plecak o maksymalnej pojemności 45 litrów ale i mniejszy. W plecaku bardzo ważny jest system nośny, który ma za zadanie zapewnić nam maksymalny komfort podczas marszu. Dzięki niemu plecak nie jest "przyklejony" do naszych pleców, a skóra ma czym oddychać. Kupując plecak zwróćmy uwagę na to czy ma wiele kieszeni, i jaki jest do nich dostęp (ja osobiście lubię jak plecak oprócz jednej dużej kieszeni ma kilka mniejszych co pozwala mi na w miarę porządne rozplanowanie co gdzie włożyć). Pamiętajmy również o pokrowcu na plecak, który uchroni jego zawartość przed przemoknięciem w razie deszczu lub burzy. Najlepiej wybierając plecak jest wybrać się do sklepu oraz poprosić sprzedawcę o możliwość przymierzenia go z obciążeniem - to pozwoli nam na taki wybór plecaka dla siebie, który zadowoli nas na następne minimum kilka sezonów wędrówek.

Co zabrać ze sobą?

Rzeczy, które pakujemy do plecaka różnią się odrobinę między sobą gdy chodzi o wyprawę jednodniową lub kilkudniową czy też letnią lub zimową. Ale jest zbiór takich rzeczy, który zawsze jest stały i konieczny do zabrania ze sobą bez zastanawiania się na jaką wyprawę dokładnie ruszamy. Są to między innymi: mapa (najlepiej ofoliowana, która przetrwa różne warunki atmosferyczne), kompas - to nic, że mamy aplikacje na telefonie - telefon może nas zawieść, scyzoryk, prowiant na drogę (oprócz kanapek warto zabrać również jaką czekoladę, najlepiej z bakaliami, która dostarczy nam dużej dawki łatwo przyswajalnej energii) oraz coś do picia - woda, jakiś słodki napój a w chłodniejsze dni termos z herbatą (to jedno z najmilszych uczuć jakie znam - picie gorącej herbaty na zdobytym właśnie szczycie). Następna rzeczą którą musimy ze sobą koniecznie zabrać jest uzupełniona w środki opatrunkowe, leki, folie NRC i inne niezbędne rzeczy apteczka - a i trochę wiedzy na temat pierwszej pomocy by się przydało.