Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kiedy w góry?

12 sierpnia 2020

Góry to miejsce, w które chyba każdy z nas mniej lub bardziej lubi jeździć, ponieważ można na nich nie tylko aktywnie wypoczywać, ale także cieszyć się pięknem otaczającej nas przyrody, po czym wrócić do domu z równie niesamowitymi zdjęciami. Trzeba przyznać, że Polska to o tyle ciekawy kraj, że mamy zarówno nasze piękne morze, jak i wspaniałe góry. W dodatku mamy wielu pasjonatów piękna przyrody, którzy preferują aktywny wypoczynek a nie leżenie na plaży. Pytanie jednak, kiedy najlepiej jest się wybrać w góry? Poniżej znajdziesz krótki poradnik na ten temat.

Zazwyczaj bywa tak, że w mediach temat gór pojawia się przede wszystkim zimą. To właśnie w tym czasie bardzo często mamy relacje z zakorkowanej zakopianki, a także relacje pogodowe. Rzecz jasna, ludzie wykorzystują wtedy zimowe ferie czy urlopy by wybrać się na narty czy snowboard. Jak łatwo się domyślić najpopularniejszym kierunkiem są oczywiście polskie góry, ale zaraz później jest także Słowacja. Niestety dużo rzadziej, ze względu na koszty, nasi turyści wybierają się w Alpy, bo trzeba jednak przyznać, że zimowy wypoczynek w górach może być drogi. Praktycznie już sam sprzęt, kupiony czy też wypożyczony do tanich nie należy. Generalnie rzecz ujmując to najlepiej jest bazować na własnym sprzęcie, jednak jego zakup na początku to spore koszty. Musisz być przygotowany na to, że dobre buty do nart to około koszt rzędu 500 złotych, porządna kurtka to nawet ponad 1000 złotych. Jakby tego było mało to dochodzą nam koszty pobytu, posiłków czy wjazdów. Sądzę, że niemal każdy kto był w górach zimą wie, że w barze na stoku za ciepły posiłek i piwo trzeba zapłacić sporo.
Kolejnym, istotnym powodem dla którego temat gór powraca zimą jest oczywiście sylwester. Coraz bardziej popularne staje się rezerwowanie domków w górach już w okresie wiosny i lata, by mieć pewność że przywitają nowy rok w górach. Co jak co, ale nie da się odmówić klimatu takiemu sylwestrowi! Zdecydowanym minusem takiej imprezy w górach są na pewno duże koszty, jednak nie da się zaprzeczyć, że góry zimą mają swój niepowtarzalny klimat i naprawdę warto spróbować zorganizować wycieczkę w tym terminie. Jeśli nie mamy głowy do organizacji takiego wypadu zawsze możemy skorzystać z już gotowej oferty na przykład sylwester w Krynicy

Jeżeli chodzi o lato to wtedy góry wyglądają całkiem inaczej, ponieważ wiele szlaków, zimą zasypanych, jest teraz dostępnych i można wszędzie dojść pieszo (o ile ścieżka na to pozwala). Dodatkowym plusem jest także to, że koszty pobytu są niższe niż zimą, bo odpada nam wynajem drogiego sprzętu. Tylko w przypadku turystycznego zwiedzania, bo wiadomo, że do alpinistycznych wyczynów drogi sprzęt chcąc nie chcąc jest nam bardzo potrzebny.