Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jaką pojemność plecaka turystycznego wybrać?

17 czerwca 2020

Stoisz przed wyzwaniem kupienia plecaka turystycznego? Najpierw odpowiedz sobie na pytanie, jak często będziesz go używał i jakie miejsca cieszą się największą popularnością w Twoim prywatnym rankingu? Teraz zapytaj siebie, co wolisz – jednodniowy wypad, czy kilkudniowe trekkingi w wysokich górach?

Dobierz pojemność plecaka do Twoich preferencji wycieczkowych
Pojemność plecaka turystycznego czy wyprawowego jest podstawowym parametrem, jaki bierze się pod uwagę przy zakupie. Ale podobnie jak z rozmiarami ubrań, nie zawsze warto sugerować się tym, co podadzą nam producenci na metkach. Najlepiej jest obejrzeć plecak „na oko” pod względem budowy, ponieważ czasami 20 litrowy plecak wygląda jak powiększona wersja szkolnego plecaka (bo do litrów producent doliczy pojemność licznych kieszeni i siateczek). W budowie ważna jest również ilość komór, przegródek i ogólnie miejsc, w których można poukrywać różne przedmioty. Zapewne taki typ plecaka będzie cieszył się uznaniem u ludzi, którzy cenią porządek i segregację ekwipunku (dzięki temu plecak nadaje się nie tylko w góry, ale i na uczelnię). 

Małe plecaki: do trzydziestu litrów
Czyli plecaki dedykowane na jednodniowe wycieczki: wypady w góry lub wspinaczki. To plecaki typu szkolnego oraz jednokomorowe plecaki wyposażone w pas biodrowe (te, które wyglądają bardziej ambitnie). Zazwyczaj nie posiadają wewnętrznego stelaża czy usztywnień, co wpływa na ich lekkość i łatwość transportu. Ich minusem jest to, że podczas pakowania musisz dokładnie zaplanować kolejność pakowania rzeczy oraz to, jak je zapakujemy (żeby przez całą drogę nic nam się nie wbijało w plecy). To zdecydowanie plecaki dla minimalistów. Polecamy wybrać modele z pasem biodrowym, ponieważ są znacznie bardziej komfortowe w użytkowaniu.

Średnie plecaki: między trzydziestoma a pięćdziesięcioma litrami
Czyli plecaki, które są najbardziej uniwersalne – chociaż nie można powiedzieć, że istnieje uniwersalny plecak. Mamy tu na myśli to, że średni plecak sprawdzi się i podczas jednodniowego wypadu i kilkudniowego tripu. Modele zazwyczaj wyposażone są w sztywny wewnętrzny stelaż, chociaż jest spora różnica pomiędzy trzydziestolitrowym a pięćdziesięciolitrowym plecakiem. Najlepszą opcją byłoby zakupienie dwóch plecaków. W ramach takiej pojemności znajdziemy modele bardzo lekkie, chociaż one mogą być mniej komfortowe od standardowych. 

Plecaki duże: od pięćdziesięciu litrów
Te plecaki są przeznaczone dla stałych górskich bywalców. Sprawdzą się na długich wyjazdach, nawet w ekstremalnych warunkach, zazwyczaj nosi się w nich cały dobytek łącznie z namiotem, śpiworem i karimatą. Charakteryzuje je mocny pas biodrowy i regulowany system nośny.