Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak przygotować się do zimowej wycieczki w góry, część pierwsza

29 lipca 2020

Ostatnimi czasy często słyszy się o ludziach, którzy zginęli albo zgubili się w górach, ale niestety w 90% przyczyną jest ich ignorancja oraz niewłaściwe przygotowanie do wypadu w góry. Jeśli nie ma się doświadczenia to nie powinno ruszać się samemu w góry oraz zdobywać nowych szlaków na własną rękę. Jak więc przygotować się do zimowej wycieczki w góry? Poniżej znajdziesz krótki poradnik na ten temat. 

Przede wszystkim pierwsza rzecz, którą powinieneś zrobić to zaplanowanie trasy. Koniecznie musimy pamiętać także o tym, że wszędzie, zależnie od rodzaju śniegu, może on nas bardzo spowolnić, nie mówiąc już o zwiększonym wysiłku. Bardzo istotne jest, aby mieć na uwadze planując trasę – trasy zimowe po górach powinny być znacznie krótsze najlepiej z wariantem awaryjnym. Jeżeli chodzi o wariant awaryjny, to może na przykład być to „droga ewakuacyjna”, która pozwoli krótszą trasą zejść w dolinę. Innymi słowy, gdy widzimy i czujemy, że nie wykonamy zaplanowanej trasy, to damy radę wrócić bezpiecznie do bazy. Niesamowicie ważne jest także to, aby dobrać trasę tak, by mieć po drodze jakieś schronienie, cokolwiek może to być szałas, schronisko, a nawet może to być jaskinia.

Druga żelazna zasada, którą musisz znać przed wypadem w góry brzmi: sprawdź pogodę! Chyba wszyscy wiedzą o tym, że w górach pogoda jest zmienna niczym kobieta. Na szczęście jednak dzisiejsza technika pozwala meteorologom z dokładnością dość dużą (w każdym razie wystarczającą do naszych potrzeb) przewidzieć jak ona będzie wyglądała w ciągu najbliższych kilku dni. Musisz wiedzieć, że pogoda ma kluczowe znaczenie w wyższych partiach gór, a to ze względu na przykład na możliwość zejścia lawiny. GOPR w rejonach zagrożonymi lawinami co 24 godziny wydaje komunikat z opisem pogody i stopniem zagrożenia lawinowego. Koniecznie i bez żadnego marudzenia powinieneś zapoznać się z tymi informacjami przed wyruszeniem w drogę.

Po trzecie zanim zdecydujesz się wyruszyć w góry musisz być pewny swojej kondycji oraz dobrego zdrowia. W praktyce wygląda to tak, że nawet jeżeli pogoda jest bardzo zła, to w większości przypadków dobrze przygotowana grupa (i w dobrej kondycji) jest w stanie sama zejść do bezpiecznego miejsca. W związku z tym tak bardzo ważne jest, aby wyruszając w góry zimą być pewnym, że przejdziemy zaplanowaną przez nas trasę i to z dużym zapasem energii oraz czasu.

Ostatnia, również ważna zasada brzmi: powiedz dokąd idziesz! Niestety, ale zdążyliśmy się przyzwyczaić, że każdy jest dostępny dzięki telefonii komórkowej w każdym miejscu na ziemi i nie przywiązujemy już takiej wagi do tego, żeby poinformować ekipę, która zostaje na dole dokąd idziemy. Ale zapominamy o tym, że w górach niestety bywają problemy z zasięgiem. W związku z tym mówiąc komuś gdzie będziemy dajemy sobie zawsze dodatkową szansę. A to w górach jest na wagę złota.