Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co zabrać ze sobą na wyprawę w góry?

7 marca 2017

Jeśli chcemy aby nasze górskie wyprawy były maksymalnie bezpieczne i maksymalnie komfortowe musimy się zawsze do nich odpowiednio przygotować, a co za tym idzie spakować wszystkie potrzebne rzeczy, które mogą się przydać podczas wędrówki.

Przede wszystkim - dobre buty

Buty dobrane do aktywności którą wykonujemy to już połowa sukcesu - może nie wejdą za nas na szczyt, ale na pewno nam to niezmiernie ułatwią. Buty do trekkingu powinniśmy dopasować do pory roku i temperatury, jak i do naszych stóp oraz celu wyprawy. Wybierając buty zwracajmy uwagę przede wszystkim na to, że muszą być wygodne. Dobre buty dostosowane do wypraw górskich mają też antypoślizgową, dość elastyczną podeszwę. W łatwym terenie i przy krótkich wycieczkach – np. w Beskidy wystarczą niskie buty sportowe, ale wybierając trudniejsze trasy – najlepiej wybrać stabilne buty trekkingowe, sięgające ponad kostkę. Chronią nas one przed urazami mechanicznymi, mają wysoki język i mocny system sznurowania. Postawmy na model lekki i szybkoschnący, a na pewno będziemy zadowoleni. Trekkingowe obuwie musi być wykonane z wysokiej jakości materiałów, żeby zniosło różne warunki atmosferyczne, na jakie będziemy narażeni podczas wędrówki.

Następnie plecak

Plecak jest tak ważny ponieważ to do niego spakujemy cały nasz ekwipunek. Zanim kupimy plecak zastanówmy się jakiego tak naprawdę potrzebujemy. Na jednodniowe wyprawy wystarczą plecaki nie większe niż o pojemności 35 litrów. Warto także zwrócić uwagę na to, jak plecak przylega do naszych pleców – jeżeli zaopatrzymy się w model z dobrym systemem nośnym, zapewnimy sobie większy komfort i mniej potu na plecach - plecak nie będzie przylegał do naszych pleców całą powierzchnią, a ciężar rozłoży się równomiernie nie przeciążając żadnej części ciała - na przykład ramion. Do plecaka warto dokupić specjalną folię przeciwdeszczową.

Na koniec - co spakować do plecaka?

Przede wszystkim powinniśmy zabrać ze sobą prowiant i napoje - oprócz kanapek i wody dobrze mieć ze sobą jakieś słodkie przekąski które szybko dostarczą nam potrzebnej energii - na przykład czekoladę. Warto też zabrać jakieś słodkie napoje, a na chłodniejsze dni termos z ciepłą herbatą. Poza jedzeniem i piciem schowajmy do plecaka mapę, kompas, latarkę, scyzoryk, kurtkę przeciwdeszczową a także uzupełnioną w niezbędne rzeczy apteczkę.