Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kurtki z membraną - co powinniśmy wiedzieć przed zakupem? (Część druga)

15 maja 2020

Krój ubrań to zwykle jedna z istotniejszych kwestii, pozwalająca podjąć ostateczną decyzję o zakupie. W przypadku ubrań sportowych fason schodzi jednak na drugi plan i bardziej istotne okazują się parametry techniczne. Nie warto jednak całkowicie ignorować kroju kurtki z membraną, bo przesądza nie tylko o estetyce, ale przede wszystkim wygodzie.

Korpus
Nieprawdą jest, że sportowa kurtka musi być za duża. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że pod nią musi zmieścić się na przykład koszulka, sweter lub cienki polar, ale przy takim ubiorze, kurtka powinna być już dopasowana. Podczas przymiarki należy zwrócić uwagę, czy nie krępuje ruchów.

Kaptur
Aby zapewnić komfort kaptur musi być dobrze dopasowany – najlepiej by posiadał regulację w trzech wymiarach: głębokości, wysokości i szerokości. Kaptury połączone z kurtką posiadają niekiedy gardę, czyli materiał ochraniający twarz przed deszczem czy śniegiem – jest to propozycja dla turystów, którzy potrzebują kurtki na górskie wyprawy w trudnych warunkach. Dla większości kupujących wystarczający będzie kołnierz ochraniający szyję.

Rękawy
Długość jest kwestią indywidualną, którą każdy klient musi rozstrzygnąć podczas przymiarki. Warto natomiast zwrócić uwagę na mniej oczywiste kwestie związane z krojem rękawów. Jeśli poszukujemy kurtki do wspinaczki, rękawy powinny być nieco szersze na wysokości przedramienia. Istotne jest wykończenie mankietów – najlepiej by były regulowane za pomocą rzepów. Zdecydowanie lepiej niż rękaw zakończony gumką, będzie on chronił przed wiatrem czy deszczem.

Zamki
Ten detal ma duże znaczenie dla wodoszczelności kurtki – jeśli zamek nie posiada takich właściwości, warto rozważyć, czy dany model kurtki to na pewno dobry wybór. Dobry zamek może być laminowany (tzw. bryzgoszczelny), wodoszczelny lub zabezpieczony wodoszczelnym materiałem.

Wzmocnienia
Ich obecność zależy od przeznaczenia wybranej przez nas kurtki – jeśli dedykowana jest osobom noszącym ciężki plecak lub uprawiającym sporty wspinaczkowe, powinna posiadać wzmocnienia. Najczęściej pojawiają się na łokciach, ramionach i bokach kurtki. Warto jednak pamiętać, że obecność wzmocnień powoduje zwiększenie wagi ubrania, dlatego nie zawsze trzeba się na nie decydować.