Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak wybrać spiwór dla dziecka?

2 czerwca 2020

Wysyłasz swoje dziecko na obóz? Lato w pełni, a cała zgraja dzieciaków chce spać w namiocie w ogródku? Niby sprawa wydaje się być nieskomplikowana, bo wystarczy dać im śpiwory, które mają zapewnić ciepło. Ale zawsze, jeśli chodzi o ludzi, problem jest bardziej złożony, bo prócz ogólnych ustaleń, za którymi można podążać, wchodzą jeszcze kwestie indywidualnych preferencji – które w przypadku dzieci musimy często zgadywać.

Śpiwór dla dziecka
Na śpiworach producenci zazwyczaj wyraźnie zaznaczają, w jakich warunkach dany produkt się sprawdza. Chodzi tutaj o zakres temperatury, od najwyższej do temperatury minimalnej. Do tego dochodzi margines marketingowy… producenci zwyczajnie reklamują swoje produkty jako lepsze, niż są w rzeczywistości. Oczywiście, Unia Europejska narzuca pewien standard (profesjonalnie nazwany normą termiczną EN 13527), by można było porównywać śpiwory i prowadzić dyskusje z innymi konsumentami. Ale jeśli chodzi o dzieci, zależy nam, by od razu wybrać dobrze i nie narażać ich na problemy zdrowotne. 

Oznaczenia EN
Jak rozszyfrować kody EN? Zanim przejdziemy do rozszyfrowywania, musimy zrozumieć metodologię badań EN – testy śpiworów w ramach tej normy narzuconej nam przez Unię Europejską były przeprowadzane na dwóch manekinach (mężczyźnie i kobiecie) w wieku 25 lat i standardowym wzroście i wadze. Idąc za tym:
- T MAX oznacza górną granicę komfortu, czyli taką, po której przekroczeniu zaczniemy się pocić, co sprawi, że nasz sen nie będzie komfortowy. Jednak nie wszyscy producenci podają ten parametr.
- T COMF oznacza temperaturę komfortu, tym razem chodzi o minimalną temperaturę, w jakiej będzie nam się komfortowo spało. Jeśli chodzi o tę wartość, przy szukaniu śpiwora dla dziecka zwróćmy na nią szczególną uwagę, ponieważ do tego testu użyto manekina reprezentującego kobietę (a według danych kobiety mają o 7 stopni w skali Celsjusza wyższą temperaturę komfortowego spania).
- T LIM oznacza temperaturę graniczną, analogicznie do powyższego parametru, jednak z różnicą, że te śpiwory są przeznaczone dla mężczyzn.
- T MIN oznacza temperaturę ekstremalną, przy której istnieje ryzyko hipotermii. Kobiety mogą w takiej temperaturze przetrwać najwyżej sześć godzin! Uwaga, to śpiwory tylko dla bardzo doświadczonych podróżników.

Norma EN dla dzieci
Niestety, nie da się jednoznacznie określić normy EN dla dzieci. Producenci bardzo rzadko podają oznaczenia dziecięce, dlatego przede wszystkim trzeba wybierać śpiwór dla dziecka odnosząc go do siebie (w jaki sposób odczuwamy temperaturę). Tak jak wspomnieliśmy też wyżej, brać pod uwagę należy głównie śpiwory przeznaczone dla kobiet. 
Powodzenia przy zakupach!