Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak ubrać się na wędrówkę górską latem?

7 marca 2017

Lato to środek sezonu na wędrówki górskie, jest to również czas najprzyjemniejszy na chodzenie po górskich szlakach - w mojej subiektywnej ocenie. Ale jak się przygotować na taką wędrówkę? Co ubrać?

Spodnie

Powinny być lekkie, uszyte z tak zwanego oddychającego materiału, a najlepiej gdy mają możliwość odpięcia nogawek - ze względu na różne potrzeby w trakcie marszu. NA dole bedzie nam gorąco, na szczycie, lub wieczorem wracając z gór będzie chłodno. Bardzo fajną opcją są również spodnie szybkoschnące Geo Extol Trousers - wykonane z wygodnej tkaninny streczowej Extol. Całości obrazu dopełnia trwała impregnacja zewnętrzna Atl oraz półelastyczny pas, z różnymi dlugościami nogawek.

Bluzka, t-shirt, bluza, czy też polar?

Jest to w pewnym stopniu dylemat. Korzystając z własnego doświadczenia ubieram w góry latem wygodny t-shirt, wykonany z dobrych sportowych materiałów, które są oddychające, ale zawsze mam ze sobą ciepłą bluzę lub polar, który doceniam na ogół dopiero na szczycie.

Nakrycie wierzchnie

Nawet w lato powinniśmy zabrać ze sobą kurtkę taką która ochroni nas przed wiatrem ale również zapobiegnie przemoczeniu będzie wodoodporna i wygodna. Dobrym zestawieniem materiałów jest Polartec Windbloc, który łączy w sobie ciepło dwóch izolacyjnych warstw oddzielonych poliuretanową membraną. Jest to trójwarstwowa dzianina, która ułatwia przepływ wilgoci, blokuje aż 100% wiatru i jednocześnie chroni przed zimnem. Dzianina jest rozciągliwa ale także odporna na wodę, co sprawia, że mamy 2 w 1 - i nie musimy oddzielnie nosić wiatrówki a oddzielnie kurtki przeciwdeszczowej.

Kolejna ważna rzecz - buty i skarpety

Wybór odpowiedniego obuwia uzależniony jest przede wszystkim od przeznaczenia: biegów terenowych, nordic walkingu, spacerów z psem po lesie, wycieczek w góry czy innych aktywności, a także sezonu - osobnym tematem są buty na zimowe wędrówki, a inaczej dobieramy butów na sezon wiosna-jesień. Dobre buty na wędrówkę w góry to takie które będą nieprzemakalne, o wysokiej cholewce trzymającej kostkę i dobrym wiązaniu stabilizującym stopę. Ważna jest również odpowiednia gruba podeszwa. Nie mniej ważnym elementem są skarpety. Nie pomogą najlepsze i najdroższe buty, jeżeli nie dobierzemy odpowiednich skarpet. Dobre skarpety powinny być wysokie oraz wykonane z odpowiedniego materiału pozwalającego naszej stopie oddychać.