Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co zabrać w góry – ekwipunek mniej lub bardziej konieczny

19 lipca 2020

Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że dawniej jak ktoś zaczynał swoją przygodę z górami to chodził dosłownie w byle czym, co kto miał w domu, a i tak każdy wypad w góry cieszył człowieka zawsze. W obecnych czasach mamy do wyboru mnóstwo sprzętu turystycznego, sklepy podróżnicze zalewają nas reklamami i promocjami, ale często zapominamy przez to o tym, że najważniejsze są każdorazowo chęci, ponieważ bez tego, żaden sprzęt nas w góry nie wyniesie. Poniżej znajdziesz opis rzeczy, o któryś zdecydowanie nie powinieneś zapominać, kiedy pakujesz plecak.

Rzecz jasna, żeby spakować w coś rzeczy musisz mieć przede wszystkim plecak. W sklepach teraz są przeróżne  modele, ale liczy się pojemność, którą wybieramy w zależności na jakie wyprawy będzie nam potrzebny. Musisz wiedzieć, że na jednodniowe wycieczki wystarcza swobodnie 45 litrowy maximum. Bardzo ważny w plecaku jest także system H2O, który pozwala używać specjalnej sakwy na wodę, którą umieszczamy  w plecaku, a przez otwór wypuszczamy tylko wężyk z ustnikiem na zewnątrz. Największym plusem tego jest to, że pozwala nam pić bez zatrzymywania się i ściągania plecaka. Trzeba przyznać, że taki system niesamowicie przyspiesza wędrówkę, zwłaszcza w upalne dni. Oprócz tego nowoczesne plecaki mają też specjalne systemy nośne, dzięki którym nie przylegają do pleców i nie pocimy się tak bardzo na plecach, bo jest przewiew. Warto także wiedzieć, że większość z nich ma także zintegrowane pokrowce na plecak, żeby chronić dobytek przed deszczem. ewentualnie można dokupić oddzielnie. Dobrym modelem jest ten firmy Fjord Nansen.

Plecak jest bardzo ważny, ale najważniejszą rzeczą, którą zabieramy w góry są oczywiście buty, ponieważ właściwe obuwie górskie jest gwarancją połową sukcesu. Można by rzec, że jeśli dobrze je dobierzemy to dalej zajdziemy. Przede wszystkim na pewno w pasma wysokogórskie potrzebne są buty trekkingowe powyżej kostki, z dobrą antypoślizgową podeszwą. Natomiast, gdy wybierasz się na niższe górki typu Beskidy można chodzić nawet w adidasach, ale w razie opadów i błotka możemy mieć problemy z utrzymaniem równowagi.

Koniecznie powinniśmy się także zaopatrzyć w dobrą kurtkę przeciwdeszczową, na szczęście jest teraz bardzo dużo oddychających oraz nieprzemakalnych modeli. Zwykle bywa tak, że im droższe modele, tym większą ulewę wytrzymają, ale jak zmokniemy to już nasz problem. Musimy być przygotowani na to, że nieraz w górach jest to nieprzewidywalne i nieuniknione.