Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak przygotować się na wędrówkę górską jesienią?

7 marca 2017

Wiele osób zaczynających swą przygodę z wędrówką górską staje przed dylematem, jak się ubrać i co zapakować do plecaka, idąc w góry. Latem sprawa ta wygląda zdecydowanie łatwiej, natomiast zima to już wielowarstwowa odzież, odpowiednie buty i przede wszystkim sprzęt pozwalający bezpiecznie i wygodnie przemierzać szlaki. Jak natomiast ubrać się pomiędzy sezonem letnim a zimowym? Co ubieramy i zabieramy w góry jesienią? Na to pytanie spróbujemy sobie dzisiaj odpowiedzieć w tym artykule.

Jak się ubrać?

Nie wystarczy nam sama kurtka, bo rozbierając się, natychmiast wychłodzimy ciało. Najlepszym rozwiązaniem jest ubieranie się na tak zwaną "cebulkę", pod kurtką mając bieliznę termoaktywną lub bieliznę termiczną (przy naprawdę niskich temperaturach). Kurtka którą wybierzemy do wędrówki powinna łączyć w sobie kilka elementów. Wodoodporność i oddychalność to już standard, ale nie należy o nim zapominać. Dobrze, gdy kurtka chroni także przed wiatrem i zapewnia nam ciepło. Fajnie sprawdzi się w takiej konfiguracji kurtka z odpinanym polarem.

Plecak

Przy krótkich jednodniowych wędrówkach górskich wystarczający będzie plecak 35 - litrowy. Ważne aby miał dobry system nośny odciążający nasze plecy i zapewniający im oddychalność poprzez brak jego przylegania do ciała całą swoją powierzchnią.

Buty

Jakie buty wybrać w góry? Przede wszystkim sportowe, przeznaczone do wędrówek górskich, tak zwane trekkingowe. Ważne aby dobrze stabilizowały kostkę i trzymały stopę dzięki wiązaniom i wysokiej cholewce. Buty w góry muszą mieć również grubą podeszwę ze znacznym bieżnikiem, nie nadają się więc trampki ani baleriny. Ważne jest aby były nieprzemakalne i oddychające. Pamiętajmy też aby przy mierzeniu butów zabrać ze sobą sportowe skarpetki - takie w których będziemy chodzić w góry.

Co spakować do plecaka?

Wybierając się w góry spakujmy do plecaka latarkę (najlepiej sprawdzi się tak zwana czołówka), mapę, kompas, naładowany telefon z wpisanym numerem do GOPR-u, apteczkę, oraz prowiant i wodę. Warto zabrać do jedzenia prócz kanapek lub fit przekąsek coś słodkiego i dającego szybki zastrzyk energetyczny - tak jak na przykład czekolada, czy słodki napój. W chłodne jesienne dni polecam również zabranie ze sobą w góry termosu z gorąca herbatą, kubek z gorącą herbatą siedząc na szczycie i podziwiając widoki to genialne uczucie.