Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dobierz plecak turystyczny do swoich potrzeb

11 czerwca 2020

Spontaniczny zakup plecaka turystycznego nie jest najlepszym pomysłem. Do zakupy trzeba bowiem się wcześniej przygotować, w spokoju usiąść z kartką i długopisem, wypisać swoje oczekiwania i odpowiedzieć na kilka przydatnych pytań. Szukanie plecaka turystycznego bez większego zastanowienia – po prostu przeklikując różne oferty w Internecie czy włócząc się godzinami po centrach handlowych nie ma większego sensu. Przecież plecak ma Ci służyć na dłużej niż jeden sezon i ma być wygodny, a nie tylko ładny i polecany przez blogerki modowe.

Gdzie najczęściej podróżujesz?
Czyli częstotliwość Twoich wypadów – czy najczęściej wyjeżdżasz na weekendy czy wolisz kilkudniowe trekkingowe wypady w wysokie góry? Inną sprawą jest, że czasami zakup plecaka na wyprawę może zmotywować do wyprawy… ale zapytaj szczerze samego siebie, ile razy w roku masz okazję użyć takiego plecaka. Nie ma sensu kupować dużego wyprawowego plecaka, jeśli chodzisz po górach dwa razy w sezonie.

A może jeden plecak wcale nie wystarczy?
Niestety, nie istnieje plecak uniwersalny, niezależnie od tego, co może próbować wmówić Ci sprzedawca. 60-litrowy model nie bardzo nadaje się na jednodniową wycieczkę, chociaż jeśli nie posiadasz innego plecaka – bierzesz co masz. Na jednodniowy trip wystarczy Ci nawet zwyczajny plecak „szkolny”, do którego wrzucisz wodę, kanapki, mapę i kurtkę przeciwdeszczową. Dlatego warto zastanowić się, czy nie lepiej zainwestować w dwa plecaki (czasem w sprzedaży są zestawy w atrakcyjnych cenach), jeden dobry na jednodniowe wypady, a drugi na kilkudniowe trekkingi – bardziej ambitne. 

Chodzisz po górach bez względu na pogodę, czy rezygnujesz kiedy pogoda jest niekorzystna?
Generalnie chodzi o materiał wykonania plecaka, ale nie tylko – dotyczy to również ubrań i butów. Nawet jeśli bardzo spodobał Ci się jakiś model plecaka, czujesz się z nim komfortowo – a załóżmy, że chodzisz po górach bez względu na panujące warunki atmosferyczne – plecak jest na zamek, który nie ma żadnej ochrony, istnieje spore prawdopodobieństwo, że przy pierwszym deszczu zamek ulegnie zniszczeniu. Widzisz już siebie na szlaku zbierającego wszystkie rzeczy, które na dodatek są już mokre i zabłocone? Dlatego należy bardzo dokładnie obejrzeć kupowany plecak pod kątem warunków pogodowych – jakiej jest budowy, jakie ma zamki, z jakiego jest materiału, jakie ma szycie i jak to wszystko sprawdza się zalane wodą lub śniegiem. 

Jakie rzeczy nosisz w plecaku?
Zastanów się, co masz w plecaku i czego używasz najczęściej. Chodzi o to, że rzeczy, których używasz podczas postojów powinny być dla Ciebie łatwo dostępne, żebyś nie musiał za każdym razem wyjmować całego swojego ekwipunku. Patrz na plecaki z dużą ilością przegródek i kieszeni, abyś mógł poukładać wszystko tak, jak Ci wygodnie!