Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak ubrać się w góry?

7 marca 2017

Okres letnio - jesienny jest chyba najpiękniejszym czasem na górskie wędrówki i przemierzanie kolejnych szlaków. Wybierając się w góry musimy jednak się dobrze przygotować. Zaczynając od zaplanowania trasy, dobrania odpowiedniego ubioru a na spakowaniu koniecznego ekwipunku kończąc. W tym artykule skupimy się na tym jak powinniśmy ubrać się na wędrówkę górską w sezonie lato - jesień.

Odpowiednie buty

Buty to moim zdaniem najważniejszy element wyposażenia górskiego. Dobre buty gwarantują nam komfort marszu, wygodę i bezpieczeństwo. Jak więc wybrać dobre do wędrówki buty? Buty trekkingowe powinny mieć grubą podeszwę z wyraźnym bieżnikiem, dobrze jeżeli mają również wysoką cholewkę, która amortyzuje naszą kostkę i chroni przed ewentualnymi urazami. Pamiętajmy aby kupować też buty do wędrówki górskiej o rozmiar większe niż standardowe codzienne obuwie, gdyż stopa podczas marszu puchnie i potrzebuje miejsca.

Ubranie

Podstawowy problem większości początkujących amatorów górskich wędrówek, a i wielu bardziej doświadczonych kolegów to jak ubrać się w góry? Nasz ubiór musimy dostosować przede wszystkim do pory roku i warunków atmosferycznych. I tak zaczynamy od tego że najlepszym modelem ubierania się w góry jest ubiór na tak zwaną "cebulkę" - który gwarantuje maksymalny komfort. W skład takiego modelu wchodzą trzy podstawowe warstwy:
1) warstwa termoaktywna
2) warstwa izolująca
3) warstwa ochronna
W zależności od pory roku i pogody z każdej z warstw wybierzemy mniej lub więcej elementów. I tak w warstwie termoaktywnej znajdzie się bielizna termiczna lub termoaktywna z długim rękawem i leginsami lub kalesonami w pakiecie, lub koszulka z krótkim rękawem na lato. W warstwie izolującej będzie bluza lub polar, softshel, spodnie szybkoschnące (najlepiej z możliwością odpinania nogawek). W ostatniej warstwie - warstwie ochronnej znajdziemy stoptuty, rękawiczki, czapkę, a także kurtkę "wiatrówkę" czy też przeciwdeszczową.

Plecak

Może nie jest to stricte część odzieży, ale jednak nosimy go na swoich plecach i też musi być dobrze dobrany aby zapewnić nam maksymalną wygodę podczas marszu. Wybierając plecak zawsze mierzmy go w sklepie z potencjalnym obciążeniem. Na jednodniowe wycieczki górskie wystarczy nam plecak o pojemności 35 litrów, dobrze jeżeli będzie miał rozbudowany system nośny, oraz kilka kieszeni i łatwy do nich dostęp co pozwoli na łatwiejsze spakowanie się i późniejszy dostęp do naszych rzeczy.