Trwa ładowanie proszę czekać ...

Namiot - czym kierować się podczas zakupów?

8 czerwca 2020

Turystyka to nie tylko korzystanie z hoteli i pensjonatów, w dalszym ciągu wiele osób decyduje się na wyprawy pod namiot. Chęć przeżycia przygody, zaoszczędzenia pieniędzy lub wyprawa w miejsce o nierozwiniętej infrastrukturze – powodów rezygnowania z typowego miejsca noclegowego może być wiele, jednak wszyscy chcą zapewnić sobie maksimum komfortu niezależnie od warunków. Wybór dobrego namiotu to inwestycja na lata i gwarancja, że w trakcie wyjazdu nie spotka nas przykra niespodzianka. Zwłaszcza początkujący turyści powinni pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach.

Mocna podłoga
Osoby posiadające namioty produkowane w poprzednich dekadach zapewne pamiętają ich podłogi wykonane z podgumowanych materiałów. Były praktycznie niezniszczalne, ale miały jedna poważna wadę – sporo ważyły. Jeśli namiot zabieramy na pieszą wyprawę jego waga to istotny czynnik. Nie zawsze warto jednak wybierać model najlżejszy, zwłaszcza, jeśli spodziewamy się noclegu w miejscu o kamienistym podłożu.

Trwałość namiotu
Wiele sprzedawanych w supermarketach namiotów będzie nam służyć przez sezon lub dwa. Niestety kierowanie się wyłącznie niską ceną, może na dłuższa metę okazać się nieopłacalne, zwłaszcza jeśli naprawdę interesuje nas ten rodzaj turystyki.
Pod wpływem słońca materiał traci nie tylko kolor, ale także odporność na uszkodzenia. Warto pamiętać, by nawet lepszej jakości namiot rozbijać w miejscu zacienionym, innym rozwiązaniem może być wybór modelu z filtrem UV niwelującym niekorzystne działanie promieni słonecznych.
Kolejny istotny element, przesądzający o trwałości konstrukcji, a w efekcie o naszym bezpieczeństwie i komforcie podczas wakacji, to stelaż. Stopy aluminium wykorzystywane do jego produkcji powinny być trwałe, a jednocześnie elastyczne. Nie zawsze sprzedawca uprzedza klientów, że mogą pęknąć na skutek uszkodzenia mechanicznego lub z powodów technologicznych. Wówczas warto mieć przy sobie rurkę reperacyjną lub zestaw naprawczy (do stelaży z włókna szklanego).

Nieprzemakalność
To jeden z parametrów, na które kupujący najczęściej zwracają uwagę. Należy jednak wiedzieć, że istnieją różne metody pomiaru wodoszczelności i liczby podawane przez producentów mogą się od siebie znacznie różnić, a wcale nie wiąże się to z jakością namiotu. Wówczas pomocna może okazać się rada doświadczonego sprzedawcy, a nie ufanie jednemu parametrowi.