Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co zabrać ze sobą w góry latem?

7 marca 2017

Lato to chyba najpiękniejsza pora na górskie wyprawy i przemierzanie szlaków. Jeśli jednak jest się początkującym amatorem wędrówek górskich i ma się dopiero w planach zdobycie kilku szczytów to warto poznać podstawowe wskazówki, dotyczące tego jak do takiej wyprawy się przygotować oraz przede wszystkim co ze sobą zabrać.

Odpowiedni ubiór

Wybierając się w góry musimy zadbać o wiele rzeczy, między innymi o to jak się ubrać. Sprawdza się tu metoda ubierania się warstwami czyli "na cebulkę" - warto więc mieć krótki t-shirt, a na niego jakiś polar i kurtkę wiatrówkę oraz przeciwdeszczową, najlepiej dwa w jednym. Spodnie powinny być wykonane ze specjalnych sportowych materiałów, a świetną opcją jest gdy mają możliwość odpinania nogawek - w lato to się naprawdę przydaje gdyż podczas marszu będzie nam gorąco ale gdy będziemy na szczycie będziemy wdzięczni za długie nogawki i polar. Kolejnym elementem są buty - równie ważne. Buty powinny być sportowe, wysokie - tak aby zabezpieczyć naszą kostkę, oraz nieprzemakalne, o grubej podeszwie. Całość dopełni czapka z daszkiem lub inne nakrycie głowy chroniące przed słońcem oraz okulary przeciwsłoneczne. Nie martwcie się również, bo dzisiejsze sklepy z odzieżą sportową, lub sklepy górskie są bardzo dobrze zaopatrzone w odzież trekkingową - każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Plecak

Kolejny ważny element. Plecak który zabieramy na wędrówkę musi być przede wszystkim wygodny, wykonany z trwałych materiałów (nikt nie chce żeby w połowie trasy urwało się ucho, lub przetarł spód) i mający kilka przegródek lub kieszeni - ułatwi nam to odpowiednie spakowanie się, i "jako taki" porządek podczas wędrówki. Plecak który zabierzemy na jednodniową wyprawę w góry wystarczy jak będzie miła pojemność 35 litrów, większy nie będzie nam potrzebny. Ważne aby plecak ten miał system nośny odciążający nasze plecy i pozwalający na oddychanie skóry - poprzez to że plecak nie będzie całkowicie przylegał do naszych pleców.

W plecaku

Do plecaka na jednodniową letnią wyprawę w góry pakujemy przede wszystkim mapę, kompas, latarkę, scyzoryk, kawałek linki (nigdy nie wiadomo kiedy się przyda), a także uzupełnioną w niezbędne środki opatrunkowe apteczkę. Pamiętajmy również o zabraniu ze sobą prowiantu na cały dzień oraz napojów - a także czegoś co da nam szybki zastrzyk latwo przyswajalnej energii na przykład czekolady, batona lub słodkiego soku.