Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jeżeli chodzisz po górach zimą, musisz o tym pamiętać

23 lipca 2020

Przede wszystkim, zanim wyruszysz w góry musisz pamiętać, że solidne przygotowanie jest podstawą trekkingu w górach zimą. Głównie dlatego, że szlaki nawet w niższych górach w Polsce o tej porze mogą być niebezpieczne.
Przed wyprawą koniecznie musimy udać się najpierw na wizytę w dobrym górskim sklepie i przeznaczyć pieniążki na małą inwestycję, jaką jest woddychającą bielizna, kurtka oraz spodnie. Musisz jednak wiedzieć o tym, że generalnie najlepszymi tkaninami są Gore-Tex, Rhovyl, Sympatex, Outlast i oczywiście ciepły polar.

Nie możesz także zapomnieć o tym, że w góry powinniśmy się ubierać się warstwowo, zaczynając od bielizny termoaktywnej, która odprowadza pot i zapewnia ciepło, nawet gdy zawilgotnieje.  Potem dodatkową ochronę przed niską temperaturą zapewnia nam druga warstwa, czyli polar, a od zewnątrz ciało ochroni nas kurtka przeciwdeszczowa z Gore-Texu lub innej membrany. Niestety, ale zwykle bywa tak, że tańsze ubrania, mimo iż są odporne na wodę to mogą słabiej przepuszczać powietrze, a przez to pot będzie bardziej odczuwalny. Generalnie rzecz ujmując to w kompletowaniu górskiego wyposażenia nie ma co iść na skróty, ponieważ tylko odpowiedni dobór wszystkich trzech warstw zapewni nam 100%-ową ochronę.

Wybierając się w góry najważniejszym wyposażeniem są dla nas buty, dlatego powinny one być idealnie dopasowane, aby stabilizować i chronić kostkę. Na drugim miejscu powinniśmy zadbać o solidne spodnie oraz plecak z nieprzewiewanej tkaniny, jednak przed zakupem polaru upewnijmy się, że jest wiatroodporny.

Jeżeli chodzi o zawartość naszego plecaka to na pewno musi znaleźć się w nim latarka czołówka (z zapasowymi bateriami) oraz gogle, które są wprost niezbędne podczas silnego wiatru. Oprócz tego dobrze jest mieć ze sobą także telefon komórkowy (o ile to możliwe, zabierzmy ze sobą smartfon z zainstalowaną aplikacją „Ratunek”, która pozwala szybko skontaktować się z GOPR-em). Dodatkowo koniecznie powinniśmy zabrać ze sobą także śpiwór i karimatę na wszelki wypadek, gdyby przyszło nam spędzić noc na szlaku. Dobrze też jest pomyśleć o specjalistycznym sprzęcie, który ułatwi wędrówkę: rakach i czekanie, niezastąpionych we wspinaczce w oblodzonym terenie, oraz detektorze lawinowym i sondzie.

Na koniec warto wspomnieć o tym, w jaki sposób możemy chronić się przed lawiną. Najlepszym sposobem jest wyposażenie się w specjalne plecaki lawinowe z ABS-em (Lawinen Airbag System), ponieważ  ich zadaniem jest utrzymać człowieka na powierzchni lawiny i chronić go przed zapadaniem się w śnieg.