Trwa ładowanie proszę czekać ...

Odzież termoaktywna - specyfika

21 maja 2020

Jeśli jesteś turystą-amatorem i chodzisz po górach tylko w sezonie i przy sprzyjającej pogodzie, nie musisz zbytnio zamartwiać się odpowiednią odzieżą. Wystarczy flanelowa koszula, ubiór „na cebulkę” i można spędzić bardzo przyjemny i relaksujący dzień. Jeśli jednak chodzenie po górach Cię wciągnęło, powinieneś rozważyć zakup odzieży termoaktywnej, która zdecydowanie poprawi komfort wycieczki. 

Ubrania termoaktywne
Producenci sprzętu sportowego i specjalistycznego ścigają się w wymyślaniu nowych modeli koszulek termoaktywnych. Dlaczego? W czasie chłodniejszych dni koszulka termoaktywna stanowi naszą drugą skórę i podstawową warstwę pod inne ubrania, a w cieplejsze dni jedyne ubranie. Kiedy uprawiamy jakąś aktywność fizyczną w naturalny sposób nasz organizm produkuje pot (chce ochłodzić rozgrzane ciało), natomiast koszulki termoaktywne mają za zadanie odprowadzić pot i doprowadzić do jak najszybszego wysuszenia. 


Materiał, z jakiego wykonane są koszulki termoaktywne
Zwykłe bawełniane T-shirty nie nadają się na chodzenie po górach, ponieważ szybko łapią pot i bardzo długo schną. Bawełna zawsze schnie ostatnia, przez co przy kilkugodzinnym użytku odczujemy olbrzymi dyskomfort związany z wilgocią. Natomiast koszulki termoaktywne pochłaniają kilkakrotnie mniej wody niż bawełna i szybko oddają wchłaniany pot. Dlatego świetnie sprawdzają się na szlaku – wystarczy nam koszulka, w którą jesteśmy ubrani oraz ewentualnie jedna na zmianę w plecaku, a wycieczka wciąż będzie o wiele bardziej komfortowa! Poza tym, koszulki termoaktywne zajmują naprawdę mało miejsca i się nie odkształcają, więc nawet po zawinięciu jej w rulon i ponownym włożeniu na siebie, nie widać żadnej różnicy. 

Transpiracja
O co chodzi z tą sekretną tkaniną? Z pomocą przychodzi nam naturalny proces transpiracji, który polega na tym, że powietrze, które nas otacza ma mniej wilgoci niż mokra koszulka (ubrana na nas). Dlatego koszulka z łatwością oddaje nadmiar tej wilgoci, bo naturalnie dąży do tego, by wyrównać poziom wilgoci w powietrzu i w tkaninie. Dzięki wykorzystaniu tego procesu biofizycznego, możemy cieszyć się wygodnymi koszulkami!

Przede wszystkim komfort
Aby czuć się dobrze potrzebujemy suchej koszulki. Jest to również ważne na ze względu na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Dlatego warto zainwestować w jedną wysokogatunkową koszulkę, niż kupić kilka w supermarkecie. Niestety, koszulki produkowane niskobudżetowo i na szeroką skalę wykorzystują materiały najsłabszej jakości, co powoduje np., nieprzyjemny zapach po spoceniu się. Takie przekonanie nadal pozostaje żywe w naszych głowach, dlatego nie zawsze chętnie sięgamy po koszulki termoaktywne, a chodzi przecież o jakość, a nie ilość.