Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak ubrać się na wyprawę w góry?

7 marca 2017

Wybierając się w góry musimy pamiętać o odpowiednim ubiorze - to już połowa sukcesu. Może buty same za was nie wejdą na szczyt, ale na pewno bardzo to przedsięwzięcie ułatwią, oraz zapewnią Wam należyty komfort i co nie mniej ważne bezpieczeństwo. W tym artykule znajdziecie więc kilka wskazówek jak dobrze zadbać o swój ubiór podczas górskich wypraw i zdobywania kolejnych szczytów.

Odpowiednie buty

Zaczniemy od omówienia obuwia, ponieważ osobiście uważam, że jest to najważniejszy element naszego ubioru podczas wędrówki. Niestety nie każde buty nadają się do wyjścia na górskie szlaki. Są oczywiście i tacy, którzy góry przemierzają na boso - ale jeśli nie zaliczasz się do takich "hardcorów" powinieneś od razu zdyskwalifikować wszystkie buty o cienkiej podeszwie - na przykład trampki, bez dobrego trzymania stopy - takie jak baletki, czy też buty nie będące obuwiem sportowym - "kościółkowe sandałki" czy też "lakierki". Więc jakie powinny być te odpowiednie buty? Przede wszystkim buty w góre to buty trekkingowe, jest to specjalne obuwie, które jest wykonane z takich materiałów aby były maksymalnie wytrzymałe, nieprzemakalne i oddychające jednocześnie, a także aby możliwie maksymalnie chroniły stopę. I tak buty do wędrówki górskiej będą miały grubą podeszwę, wysoką cholewkę - dla stabilizacji kostki, oraz dobre wiązanie - tak aby trzymać odpowiednio stopę. Pamiętajmy, żeby przy mierzeniu butów założyć typową sportową skarpetę w jakiej będziemy chodzić w góry oraz dać około jeden rozmiar luzu - noga w trakcie marszu potrzebuje przestrzeni, po kilkunastu, czy też kilkudziesięciu kilometrach gdy stopa spuchnie będziemy dziękowali za te dodatkowe centymetry. I nigdy nie kupujmy butów bez dokładnego mierzenia, tak samo jak nigdy nie idźmy w góry w nowych butach - zawsze but trzeba wcześniej rozchodzić - jeśli nie chcemy wrócić z odgnieceniami, bąblami a nawet ranami na stopach.

Ubranie od A do Z

Zależnie od pory roku wybierając się w góry ubieramy się w odpowiednio dobrane warstwy (zawsze na tak zwaną "cebulkę" nawet w lato, gdy podczas marszu będzie nam gorąco, na szczycie docenimy niesiony w plecaku polar). Pamiętajmy w zimie o bieliźnie termoaktywnej, a ciuchy które ubieramy powinny być przede wszystkim wygodne, najlepiej jeśli jest to ubiór sportowy, wykonany z odpowiednich oddychających materiałów. I nie zapomnijmy zabrać ze sobą kurtki przeciwdeszczowej!