Trwa ładowanie proszę czekać ...

Bezpieczeństwo w górach: Wycieczka w góry – jak się należycie przygotować?

8 sierpnia 2020

Gdy nareszcie turystyczny sezon górski wyruszy pełną parą i z domów wylegną wszyscy spragnieni słońca oraz kontaktu z naturą ludzie, którzy przez ostatnie miesiące pogrążali się w marazmie chłodnych dni. Wtedy też zaczną się pojawiać pytania z cyklu: „Jak przygotować się na wyjście w góry? Na co zwrócić uwagę? Co ze sobą zabrać?”. Jeśli chcesz poznać odpowiedź oraz odpowiednio przygotować się do wycieczki w góry to koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Gdy dni robią się coraz dłuższe to oznacza tylko jedno – więcej czasu, który możemy spędzić w górach. W związku z tym, wtedy, gdy obmyślamy trasę to warto mieć na uwadze informację o tym, kiedy zachodzi słońce oraz tak zaplanować wędrówkę, by przed zmrokiem być już na dole. Rzecz jasna możesz chodzić po górach nocą, ale ani to przyjemne (bo nic nie widać; no dobra – można pooglądać gwiazdy), ani bezpieczne (bo łatwo można zgubić szlak – zwłaszcza tam, gdzie oznakowanie jest kiepskie).

Koniecznie musicie pamiętać także o tym, że na szlak najlepiej jest wyjść wcześnie rano i mimo iż wstawanie o tej godzinie, kiedy jest jeszcze ciemno nie jest przyjemne, to ma to swoje sensowne uzasadnienie. Przede wszystkim ominiemy innych ludzi, dlatego zasada jest prosta – im bardziej popularna trasa, tym wcześniej stawiamy się na jej starcie. Ale za to kiedy leniuchy będą jeszcze przekręcały się z jednego boku na drugi, my będziemy już hen, daleko, w spokoju napawać się pięknem przyrody. Poza tym musimy pamiętać, że więcej czasu na marsz, to więcej czasu na odpoczynek i wylegiwanie się na trawie.
Generalnie rzecz ujmując możemy odpuścić sobie długoterminowe prognozy i pogodę sprawdzić (najlepiej w kilku różnych źródłach) wieczorem, przed wyjazdem, a dla pewności jeszcze raz rano na kamerkach internetowych (a jest ich coraz więcej). Zdarza się jednak, że chodzenie po górach w deszczu może być zabawne, ale równocześnie staje się bardziej niebezpieczne, ponieważ mokre skały są mało sympatyczne, takoż błotniste ścieżki. Co najważniejsze to, to że w góry idzie się m.in. po to, by podziwiać piękne widoki,  kiedy brodzi się w chmurach jest to nie do końca możliwe.

Powinieneś być także świadom tego, że buty to najważniejszy element górskiego wyposażania. A co za tym idzie, jeśli są niewygodne, to obcierają i człowiek skupia się tylko na tym, że mu źle. Natomiast jeżeli przemakają na deszczu, to jest zimno i można złapać bolesne skurcze, które wcale nie ułatwiają marszu. Znowu jeśli okaże się, że są za ciężkie, to trudniej oderwać stopy od ziemi i idzie się o wiele wolniej.