Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak ubrać się w góry latem - poradnik dla wakacyjnego wędrowca, jak dobrać plecak, kurtkę, spodnie czy buty

10 sierpnia 2020

Jeśli nie wiesz jak ubrać się w góry latem czy też jak dobrać sprzęt i ubiór, by spełniły swoją rolę oraz czy kierować się na zakupach tylko ceną, a także co zabrać ze sobą w góry na wycieczkę to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.  Coraz szybciej nadchodzi czas wakacyjnych wypadów w góry, musisz być więc na nie dobrze przygotowany!

Przede wszystkim powinieneś pomyśleć o właściwym plecaku, o tyle, o ile wygląd to kwestia całkiem indywidualna, o tyle powinieneś zwrócić szczególną uwagę na funkcjonalność oraz wagę swojego plecaka. Dodatkowo koniecznie zwróć też uwagę na łatwość dostępu do wnętrza plecaka, generalnie najlepiej, jeżeli taka możliwość jest również z dołu i z boku, ponieważ nie będziemy musieli wyciągać wszystkiego, by dostać się do głęboko wsadzonej rzeczy. Oprócz tego dobrze jest, jeśli plecak ma regulacje długości pasów w zależności od stopnia zapełnienia plecaka, natomiast sama konstrukcja pasów powinna zapobiegać wrzynaniu w ramiona przy dużym obciążeniu. Co ciekawe, elementem, na który zbyt mało osób zwraca uwagę jest pas biodrowy, a to właśnie on powinien przejmować główny ciężar plecaka (oczywiście nie mówimy tu o małym plecaczku na kilkugodzinny spacer, by zmieścić butelkę wody i dokumenty). Musimy wiedzieć o tym, że ciężar oparty na samych ramionach wymusza zgarbienie sylwetki, powoduje większe zmęczenie, a po całym dniu wędrówki duży ból ramion.

Dodatkowo dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w chroni pokrowiec, który ma za zadanie chronić przed deszczem i zamoczeniem zawartość plecaka. W przypadku, gdy nie jest on na wyposażeniu to zdecydowanie warto go dokupić. Tym bardziej, że jest to właściwie kawałek nieprzemakalnego materiału obszytego gumką, na tyle mały i lekki, że zmieścimy go w każdej kieszonce plecaka.

Generalnie rzecz ujmując kompromisem na jednodniowe wędrówki może być Stream Air 35 Rucksack, ponieważ w 35 litrach zmieścimy wszystko, co potrzeba na wędrówkę bez biwakowania pod namiotem oraz przygotowywania posiłków. Jakby tego było mało to posiada on system nośny Stream Air z siateczką wentylacyjną i na bazie metalowego stelaża dla dodatkowego komfortu użytkowania. Dodatkowym atutem jest fakt, że posiada on regulowane pasy ramienne oraz pas biodrowy wyściełane siateczką wentylacyjną zapewniają wygodne noszenie bez ryzyka obtarcia ramion czy niepotrzebnego i niebezpiecznego przechyłu sylwetki, co przy dłuższym użytkowaniu może doprowadzić do powikłań zdrowotnych.