Trwa ładowanie proszę czekać ...

Ekwipunek na wyprawę w Tatry

7 marca 2017

Każdy początkujący amator wędrówki górskiej zastanawia się co spakować do plecaka - tak aby nic nie zdołało go na górskich szlakach zaskoczyć i spowodować myśli - "Ahh no tak, o tym nie pomyślałem...". W tym artykule postaram się, krótko i zwięźle przedstawić podstawowy ekwipunek na wędrówkę górskimi szlakami.

Odpowiedni plecak

Zaczniemy od plecaka - bo gdzieś musimy te wszystkie rzeczy wpakować. Tak więc plecak, który zabieramy na wędrówkę powinien być dostosowany do czasu naszej wyprawy, dla jednodniowych wędrówek górskich wystarczy plecak o pojemności około 35 litrów. Ważne aby plecak, który mamy ze sobą miał odpowiedni system nośny - odciążający maksymalnie nasze plecy i gwarantujący maksymalną wygodę w użytkowaniu. Kolejnym ważnym udogodnieniem będzie kilka kieszeni - zapewni to porządek, i pozwoli na szybkie i bezstresowe odnalezienie wszystkich potrzebnych nam w danej chwili rzeczy. Kupując plecak pamiętajmy również o folii ochronnej, która zabezpieczy nasz bagaż przed zmoknięciem i zniszczeniem.

Co spakować do plecaka?

W plecaku powinna znaleźć się przede wszystkim mapa i kompas - tak kompas - aplikacje na telefon nie są niezawodne niestety. Fajnie jeśli mapa jest laminowana - co znacznie zwiększy komfort jej użytkowania, przede wszystkim podczas deszczu ale również sprawi, że mapa nie będzie się tak szybko przecierać, niszczyć i brudzić. Kolejną rzeczą, którą powinniśmy zabrać ze sobą w Tatry to latarka, kawałek linki i scyzoryk - takie rzeczy po prostu mogą się przydać i warto je mieć. Zabierzcie również ze sobą do plecaka, lub przytroczoną na zewnątrz plecaka apteczkę - oczywiście uzupełnioną o wszystkie niezbędne rzeczy takie jak folia NRC, leki, opatrunki, bandaże i tym podobne. Przyszła kolej na spakowanie naładowanego telefonu z wpisanym numerem do GOPR-u, oraz zapasowych skarpetek (w razie przemoknięcia tych w których pójdziemy a także na przykład aparatu (ja zabieram ale nie jest absolutnie konieczny).

Jeśli prowiant to jaki?

Nie jeśli - tylko koniecznie! Koniecznie zabieramy ze sobą prowiant i picie. Warto oprócz kanapek zabrać ze sobą coś wysokoenergetycznego jak na przykład czekolada, oraz jakiś słodki napój. Poza tym zawsze zabierzmy ze sobą wodę, a na chłodniejsze dni świetnie sprawdza się termos z gorącą herbatą. JA lubię zabrać w góry ze sobą również jakieś danie do plastikowego pojemniczka, ale zamiast tego można zaplanować ciepły posiłek podczas przystanku w schronisku.