Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak czyścić bukłak?

9 maja 2020

Pomimo tego, że bukłaki nie należą do najpopularniejszych akcesoriów turystycznych, znacznie ułatwiają sięganie po wodę podczas uprawiania sportu lub wycieczek. Bukłak w bardzo prosty sposób zakłada się do plecaka, dzięki czemu bez pomocy rąk i zatrzymywania się możemy z niego skorzystać. Niestety, często zdarza się, że idąc na łatwiznę zapominamy o odpowiednie traktowanie zbiornika – jeśli pijemy tylko czystą wodę, nie jest to wielki problem, ale pijąc różnego rodzaju izotoniki czy rozpuszczalne witaminy możemy nieźle zapuścić wnętrze worka. 

Jak działa bukłak?
Chcielibyśmy, żeby nasz super worek starczył na jak najdłuższy czas. Co to w ogóle są bukłaki? To po prostu „naczynia” na wodę o różnej pojemności i bardzo często z różnych materiałów, które mają ułatwić nam uzupełnianie płynów podczas aktywności fizycznej. Są też bardzo prosto skonstruowane: z bukłaka właściwego, ustnika (bezpośredni kontakt z naszymi ustami) i rurki (która łączy bukłak z ustnikiem). Dobrą stroną korzystania z bukłaka jest to, że można go używać zarówno latem jak i w chłodniejsze dni (póki woda nam nie zamarznie w środku). Pamiętajmy jednak, żeby płyny, które wlewamy do środka nie przekroczyły sześćdziesięciu stopni w skali Celsjusza (w innym wypadku bukłak może po prostu nie wytrzymać i pęknąć).

Jak dbać o higienę bukłaka?
Po pierwsze, pamiętajmy o tym, że każdorazowo musimy opróżnić bukłak z wody, nawet jeśli nie wypiliśmy całej. Zapobiega to fermentacji (w wypadku, gdy pijemy inne płyny niż czysta woda), powstawaniu osadu i nieprzyjemnym zapachom (jeśli przez kilka dni pijesz z jednej butelki wodę mineralną, wiesz o czym mowa). Po drugie, również oczywiste, bukłaki należy czyścić regularnie. Czyli po każdym użyciu. Ale jeśli pijemy z niego tylko wodę, wystarczy spuścić resztkę wody i dokładnie go osuszyć do następnego użycia.

Proces mycia bukłaka
Jak już wspomnieliśmy wyżej, jeśli pijemy napoje izotoniczne z bukłaka, powinniśmy szczególniej zadbać o jego higienę. I tak: najpierw opróżniamy zawartość bukłaka, później zalewamy go ciepłą wodą (nie wrzątkiem) prawie do maksimum. Dosypujemy dwie łyżeczki sody oczyszczonej lub specjalny środek do czyszczenia bidonów lub bukłaków, mieszamy cały roztwór i odstawiamy na co najmniej pół godziny. Na koniec opróżniamy bukłak, wlewamy do niego wodę z kapką płynu do mycia naczyń, energicznie nim potrząsamy (by wytworzyła się piana) i wylewamy wszystko. Powinniśmy jeszcze raz przepłukać go wodą, a potem zostawić do wyschnięcia. 

Dla niecierpliwych
Jeśli nie masz czasu czekać, by bukłak wysechł, możesz włożyć do środka kilka papierowych ręczników. W ten sposób osuszysz wnętrze i unikniesz sklejania się ścianek.