Okazuje się, że kupowanie roweru to wcale nie jest taka łatwa sprawa, jakby się mogło wydawać. W związku z tym, zanim zdecydujemy się na tak duży i jakby na to nie spojrzeć drogi zakup powinniśmy sprawę dobrze przemyśleć oraz chociaż trochę rozeznać się w temacie. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, przeznaczony dla początkujących rowerzystów.
Na samym początku powinniśmy się zastanowić jaki typ roweru nas interesuje. A co za tym idzie powinniśmy wiedzieć także do czego będziemy wykorzystywać nasz nowy pojazd i wtedy, w zależności od tego warunki możemy spokojnie wybrać typ roweru oraz jego klasę. W dzisiejszych czasach możemy spotkać się z kilkunastoma rodzajami rowerów, jednak w 90% przypadków będziemy jednak wybierać pomiędzy czterema typami rowerów, takimi jak:
• rowerem trekkingowym/turystycznym - przeznaczonym turystyki rowerowej,
• rowerem crossowym - doskonałym do przejażdżek w parkach i poza miastem,
• rowerem górskim - obecnie (cały czas jeszcze) najpopularniejszym typem roweru w Polsce,
• rowerem miejskim - idealnym do poruszania się w miejskiej dżungli.
Musimy jednak pamiętać, że podana specyfikacja jest tylko orientacyjna, ponieważ nie ma wyraźnej granicy między modelem górskim, a miejskim, czy też trekkingowym. Chodzi oto, że tak czy owak w pewnych zakresach pojęcia te pokrywają się. Czasami bowiem wystarczy, że do modelu górskiego dołożymy błotniki, światełka, bagażnik a już będzie to nasz miejski rower, na którym również możemy wyruszyć w wielomiesięczną wyprawę. No cóż, jednak okazuje się, że najbardziej uniwersalnym modelem jest właśnie model "górski", ponieważ zawsze możemy go przekształcić w miejski, trekkingowy, a nawet po sporych modyfikacjach w szosowy (fitness).
Kolejna rzecz, którą musimy przemyśleć to sprawa, gdzie kupimy rower. Zacznijmy od rowerów w super marketach, na pierwszy rzut oka pokazany rower wygląda przyzwoicie, ale reprezentuje on jednak, tak zwaną klasę "makrokesz". Generalnie to określenie pochodzi od nazwy jednej z pierwszych sieci supermarketów, które rozpoczęły sprzedawanie tanich rowerów w Polsce. Niestety, ale powinniśmy być świadomi, że rowery tego typu są wykonane z najniższej jakości podzespołów, najczęściej wykonanych z plastiku, lub ciężkiej stali. Dodatkowo zazwyczaj hamulce są nieskuteczne, a przerzutki często się rozregulowują. Rzecz jasna nie jest to reguła, jeśli jednak zależy nam na niezawodnym rowerze, na którym moglibyśmy jeździć bez obaw zarówno w mieście, jak i w górach kupmy rower w sklepie rowerowym, gdzie możemy liczyć na pomoc przy kupowaniu oraz na późniejszy serwis.