Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak wybrać buty na wędrówkę górską?

7 marca 2017

Buty to chyba najważniejsza rzecz o jaką powinniśmy zadbać wybierając się w góry. Ten element naszego górskiego ekwipunku zapewnia nam bezpieczeństwo i pozwala na przejście trudnej trasy. Buty w góry nie mogą być takie jak do codziennego chodzenia po mieście, na zakupy czy spotkania ze znajomymi. Każdy kto wybiera się w góry powinien zaopatrzyć się w odpowiednie buty sportowe lub jeszcze lepiej trekkingowe.

Nad czym trzeba się zastanowić wybierając buty do wędrówki górskiej?

Zanim kupimy buty do wędrówki górskiej powinniśmy przeanalizować kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim zastanówmy się jakimi trasami będziemy chodzić (inaczej wyglądają trasy w Beskidach a inaczej w Tatrach Wysokich), czy nasze wędrówki planujemy latem czy zimą, buty letnie powinny zapewnić konieczną cyrkulację powietrza, jednocześnie będąc nieprzemakalne i dobrze asekurujące stopę, w butach zimowych skupimy się na podeszwie, która musi dobrze trzymać się śliskiej nawierzchni, a buty te muszą być również ciepłe wygodne i nieprzemakalne. Dobrze dobrane buty chronią nas przed kontuzjami, najlepsze są buty nad kostkę, które stabilizują staw skokowy i stopę. Przy mierzeniu buta dobrze jest zabrać ze sobą parę skarpet sportowych takie w jakich chodzimy w góry, tak aby móc przymierzyć buta bezpośrednio na te skarpety i dzięki temu mieć pewność, że rozmiar pasuje. Wszystkie buty sportowe powinniśmy kupować nieco większe, aby stopa miała miejsce. Buty turystyczne powinny być przeważnie pół, a nawet cały rozmiar większe niż te, które nosimy na co dzień.

Najlepsze buty na letnie wędrówki po Tatrach

Najlepszymi butami na taką wyprawę będą te z wyższą cholewką, powyżej kostki, oraz z twardą podeszwą, która wytrzyma skalne wspinaczki (wiąże się to z ukształtowaniem terenu w Tatrzańskim Parku Narodowym). Najlepsze buty to te, szyte z jednego płata skóry, zapewniają one większą wodoodporność. Natomiast czym grubsza skóra użyta jest w bucie, tym bardziej wytrzymały but. Kolejnym ważnym elementem jest materiał wewnętrzny buta. Wyściółka cholewki powinna dobrze absorbować pot, szybko wysychać oraz mieć dobrą oddychalność.

Podsumowanie

W obecnych czasach wybór modeli i rodzajów obuwia trekkingowego jest ogromny, jeżeli sami nie mamy doświadczenia ani też wiedzy potrzebnej do tego aby wybrać dobre obuwie w góry najlepszym sposobem jest wybranie się po zakup z kimś bardziej doświadczonym lub też wybranie się do sklepu w którym jest kompetentna obsługa (np. sklepy ze sprzętem górskim) oczywiście zastanawiając się wcześniej nad kwestiami omówionymi w artykule.