Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak ubrać się na letni wypad w góry?

15 lipca 2020

Wbrew pozorom nie jest to wcale tak proste pytanie. Odpowiedni ubiór gwarantuje nam komfort podczas wędrówki górskiej, dając również poczucie bezpieczeństwa psychicznego – kiedy wiemy, że jesteśmy przygotowani na wszystkie warunki atmosferyczne, które w lato w górach mogą nas spotkać takie jak: burza, nagła mgła, ochłodzenie, upał i skwar, długotrwały deszcz itd.

Zaczniemy od rzeczy, która wydaje mi się najważniejsza – a więc buty. Buty do wędrówki górskiej muszą być przede wszystkim wygodne. Odpowiednie obuwie będzie miało grubą, nie sliską podeszwę, ułatwiającą chodzenie po ostrych, a czasem obłych i mokrych kamieniach i nierównościach. Kolejnym elementem dobrych butów jest nieprzemakalny ale oddychający materiał.  Następne na co zwracamy uwagę przy wyborze butów jest ich budowa, dobrze jeśli są tak zaprojektowane aby amortyzowały stopę i stabilizowały nogę w kostce.

Bielizna termo aktywna, zastanawiasz się po co Ci coś takiego.  Oczywiście jeśli warunki w górach tego wymagają aby ubrać się cieplej idealnym rozwiązaniem będzie bielizna termo aktywna. Wykonana z oddychającego materiału odprowadza pot i pozostawia ciało suche. Dla kobiet kolejnym elementem bielizny jest biustonosz sportowy, który świetnie sprawdzi się podczas wędrówki.

Pozostałe ciuchy, które zakładamy też powinny być tak zaprojektowane aby było nam w nich jak najwygodniej, dobrze więc jeśli są to ciuchy sportowe. Nie mogą być za luźne, powinny delikatnie przylegać do ciała.

Koniecznie powinniśmy również zadbać o coś przeciwdeszczowego, gdyż w górach parasolka nie będzie dobrym rozwiązaniem. Najwygodniejsza będzie kurtka lub płaszcz. W sklepach z odzieżą górską dostaniemy również bardzo fajną rzez jaką ochraniacze na spodnie i buty, oraz na plecak (aby jego zwartość nie przemokła).

Powinniśmy również zabezpieczyć się przed upalnym słońcem – krem z filtrem nie wystarczy aby ochronić nas przed udarem słonecznym, więc nie zapominajmy o czapce z daszkiem, kapeluszu lub chustce na głowę.

Ostatnia rzecz to plecak – bardzo ważne jest aby również był możliwie jak najbardziej wygodny, nie za duży, usztywniany i z pasem na biodra.  Tak aby pomieścić wszystkie potrzebne podczas wędrówki rzeczy.

Gdy jesteśmy tak przygotowani do wyprawy to nie straszna nam żaden kryzys pogodowy i żadna przeszkoda. Można iść, zdobywać szczyty i cieszyć się pięknymi widokami, które będą otaczały nas z każdej strony.

 Do zobaczenia gdzieś na szlaku!