Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wycieczka w góry – jak się przygotować?

11 lipca 2020

Jeżeli zastanawiacie się w jaki sposób przygotować się do wycieczki w góry aby przebiegła ona bezstresowo i co najważniejsze bezpiecznie – to ten artykuł jest właśnie dla Was!

Znajdziecie tu co nieco o tym w jaki sposób przygotować się na wędrówkę, co ze sobą zabrać, czy też na zwracać uwagę. Skupimy się jednak na wycieczkach w sezonie letnim – w zimie to o wiele trudniejsze zadanie.

Sprawdź pogodę i zaplanuj trasę.

Wiele miejsc w górach oferuje przez Internet podgląd aktualnych warunków atmosferycznych w danym miejscu – jest to przydatne przed samym wyjazdem. Z doświadczenia natomiast wiem, że prognozy długoterminowe nie sprawdzają się za często, tym bardziej przy specyfice gór – zmienności warunków atmosferycznych.

Zaplanuj trasę, którą masz zamiar przebyć. Zwróć uwagę na takie aspekty jak: pora roku, aktualne warunki atmosferyczne, własna kondycja fizyczna, doświadczenie i znajomość szlaków.

Planując trasę pamiętaj aby zawsze sprawdzić oznaczenia czasowe pilnując aby łączny czas przejścia szlaków nie zmusił Cię do powrotu po zmierzchu – co może okazać się w górach niezwykle niebezpieczne. Do czasu przejść dolicz zawsze czas na odpoczynek oraz na nieprzewidziane sytuacje. Taki zapas czasu poprawi Twój komfort psychiczny i bezpieczeństwo. Po zaplanowaniu trasy powiedz komuś z rodziny lub znajomych o tym gdzie i kiedy planujesz się wybrać.

Dobierz odpowiednie buty i ubiór.

Odpowiednie buty oznacza to – buty wygodne, nieprzemakalne, z grubą podeszwą, amortyzujące i usztywniające kostki.

Dobrym pomysłem na ubranie się jest sposób na tzw. „cebulkę”, czyli ubieramy dużo cienkich warstw dzięki czemu jesteśmy przygotowani na wszystko.

Pamiętaj aby zawsze zabrać coś przeciwdeszczowego – pelerynę lub kurtkę, oraz mieć ze sobą rękawiczki, szalik i czapkę, które czasem mogą się przydać.

Spakuj plecak i w drogę!

No właśnie, co więc powinno znaleźć się w plecaku? Na pewno jedzenie i picie – to podstawa. Kolejnymi ważnymi rzeczami są: uzupełniona apteczka, mapa i kompas, naładowany telefon, nóż i zapałki – też zawsze warto mieć przy sobie.

Gdy mamy już to wszystko, pamiętajmy o numerach alarmowych, które powinniśmy znać. A jeśli nie możemy ich zapamiętać to przynajmniej mieć je wpisane w telefonie. Numer do GOPR (Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ) to 601 100 300 lub 985.

Na koniec pamiętajmy o rozsądku i przestrzeganiu regulaminów oraz ewentualnych zakazów, jak również aby nigdy nie zbaczać ze szlaku.

Teraz możemy śmiało zdobywać kolejne szczyty!