Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zagrożenia podczas zimowych wypraw w góry

7 kwietnia 2022

Nawet doświadczeni turyści w górach powinni zachowywać ostrożność – pogoda i zmieniające się warunki mogą zaskoczyć latem, a zimą stanowią szczególne niebezpieczeństwo. Intensywne opady śniegu, oblodzone szlaki i ryzyko wystąpienia lawin to najtrudniejsze przeszkody, które mogą czekać na górskich trasach. Elementem niezbędnego przygotowania przed wyruszeniem w góry jest zadbanie o bezpieczeństwo i zapoznanie się z ryzykiem wystąpienia tego rodzaju zjawisk.

Zagrożenie lawinowe
Osoby planujące zimowy trekking w górach powinny na bieżąco śledzić komunikaty GOPR. W pięciostopniowej skali określany jest stopień zagrożenia lawionego – tylko przy dwóch pierwszych stopniach możemy czuć się względnie bezpiecznie, oznaczają one bowiem małe i średnie ryzyko osunięcia się pokrywy śnieżnej. Ostrożność trzeba jednak zachować na stromych stokach i żlebach, gdzie niebezpieczeństwo zawsze jest nieco większe. Trzeci i czwarty stopień wskazują na znaczne i duże zagrożenie lawinowe, które obejmuje nawet stoki o niewielkim nachyleniu. Przy piątym stopniu ogłaszany jest alarm lawinowy i obowiązuje zakaz wychodzenia w góry, do którego należy się bezwzględnie stosować.
Kompletując wyposażenie przed wyprawą, warto zaopatrzyć się w akcesoria, które mogą okazać się nieocenione w przypadku zejścia lawiny. Jednym z nich jest plecak lawinowy z ABS-em – jego zadaniem jest utrzymanie użytkownika na powierzchni lawiny i uniknięcie zapadnięcia się w śnieg. Sposobem na ułatwienie odnalezienia poszkodowanego są natomiast specjalne płytki wszywane do kurtki lub w buty. Dzięki nim służby mogą detektorami namierzyć turystę.

Ochrona przed zimnem i sprzęt zimowy
Ryzyko wychłodzenia podczas zimowej wyprawy jest spore, jeśli turysta nie jest odpowiednio przygotowany – profesjonalna odzież sportowa jest w tym wypadku koniecznością. Termoaktywna bielizna, dobrej jakości nieprzemakalne spodnie i kurtka z membraną to niezbędna inwestycja. Przydatny będzie także ciepły polar, który pozwoli stworzyć warstwowe ubranie.
W plecaku zimowego podróżnika powinny się znaleźć raki i czekan, dzięki którym poruszanie się po oblodzonych trasach będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Przydatna może okazać się także latarka czołowa z kompletem zapasowych baterii. Obecnie każdy ma przy sobie telefon komórkowy, który także może okazać się przydatny na szlaku. Nie można zapomnieć spakować go do plecaka, a wcześniej w pełni naładować baterii