Trwa ładowanie proszę czekać ...

Góry zimą - jak się przygotować?

7 marca 2017

Góry są wyjątkowe piękne zimą, całe pokryte białym puchem wydają się wręcz nierealne i bajkowe w swoim wyglądzie. Niech nas to jednak nie zwiedzie, zima prócz pięknych, zapierających dech w piersiach widoków oferuje nam również trudne warunki do wypraw górskich i wymaga od nas bardzo dobrego przygotowania - jeżeli chcemy czuć się podczas wędrówki bezpiecznie i możliwie komfortowo.

Co zabrać ze sobą na krótką zimową wyprawę?

Zimą, większość z nas decyduje się na krótkie wędrówki górskie, najczęściej kilkugodzinne - a krótki dzień tym bardziej skraca czas naszego wędrowania. Na taką wyprawę nie potrzebujemy zabierać ze sobą dużej ilości sprzętu i bagażu. Wystarczy niewielki plecak a w nim to co najpotrzebniejsze a więc: kanapka, czekolada i termos z gorącą herbatą, aparat fotograficzny dla miłośników fotografii, naładowany telefon komórkowy (schowany najlepiej w jakiś pokrowiec, który zapewni mu choć trochę ciepła - tak aby bateria nie odmówiła nam posłuszeństwa w środku naszej trasy), mapę oraz okulary przeciwsłoneczne, czapkę i rękawiczki.

Jak przygotować się na dłuższą górską wyprawę?

Aby być odpowiednio przygotowanym na dłuższe zimowe wędrówki górskie musimy koniecznie zadbać o odpowiednią termoaktywną bieliznę sportową, ciepły polar, spodnie typu windstoper, kurtkę, dobre nieprzemakalne wysokie buty, oraz oczywiście rękawiczki(warto mieć jakieś na zmianę), czapkę i zapasowe skarpetki. Bardzo przydatnym w mojej opinii gadżetem ubiorowym są ochraniacze na nogi i buty tak zwane stoptuty. Szczegółowy skład ubioru zależy jednak od wielu czynników takich jak: planowana trasa, czas jaki będziemy w górach, warunki atmosferyczne - tak więc najbezpieczniej jest ubierać się na cebulkę oraz wybierać odzież sportową przeznaczoną do zimowych wędrówek górskich lub sportów zimowych - taka odzież jest wykonana ze specjalnych materiałów, które mają za zadanie zapewnić nam maksymalny komfort, ciepło i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, a tym samym zapobiec wyziębieniu i przegrzaniu.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że wybranie się zimą w góry jest niezwykle trudne i bez odpowiedniego przygotowania niebezpieczne. Na trudniejsze trasy powinniśmy pamiętać o odpowiednim sprzęcie dodatkowym takim jak raki, czekany czy zestawy lawinowe. A amatorzy, którzy nie mają doświadczenia w zimowych wyprawach górskich mimo zaopatrzenia się w niezbędny sprzęt nie powinni wybierać się w góry sami. Najbezpieczniej jest zawsze wybierać się w góry w takim przypadku z kimś doświadczonym wybierając łatwe trasy.