Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak się przygotować do wędrówki górskiej?

7 marca 2017

Wyprawa w góry to chyba jeden z piękniejszych sposobów na zdrowe i aktywne spędzenie czasu - samemu lub wraz z rodziną. Wybierając się w góry musimy jednak koniecznie pamiętać o kilku ważnych kwestiach - takich jak odpowiedni ubiór, wyposażenie, czy też zaplanowanie trasy. Jeżeli wszystko dobrze przemyślimy to wycieczka w góry będzie nie tylko cudowną przygodą ale będzie też bezpieczna.

Jak ubrać się na wędrówkę górską?

Wybierając się w góry musimy koniecznie pamiętać o dopasowaniu stroju do kilku czynników, takich jak: pora roku, warunki atmosferyczne i planowana trasa. Jeżeli wybieramy się zimą konieczne jest aby pamiętać o bieliźnie termoaktywnej, a także rakach, czekanach i ciepłej kurtce. W lato sytuacja jest ułatwiona, nie potrzebujemy ubierać się bardzo ciepło ale koniecznie musimy być przygotowani na wszelkie zmiany pogodowe, które w górach są częste i nieoczekiwane. Zabierzmy koniecznie ze sobą kurtkę przeciwdeszczową oraz ubierzmy się na cebulkę, idąc w dolinach może być nam ciepło, ale gdy dotrzemy na szczyt docenimy to, że zabraliśmy ze sobą jeszcze polar. Najważniejsze są jednak buty - koniecznie powinny być wygodne, sportowe z wysoką cholewką i dobrą podeszwą dopasowaną do warunków terenowych.

Co zabrać ze sobą w góry?

Dzień przed wyjściem w góry powinniśmy spakować plecak, tak aby rano w pośpiechu niczego nie zapomnieć. Oczywiście zestaw na jednodniową wycieczkę jest mniejszy niż na dłuższą, ale my skupimy się na podstawach. Koniecznie powinniśmy spakować do plecaka mapę, naładowany telefon z wpisanym numerem alarmowym do GOPR lub TOPR, prowiant, coś słodkiego na przykład czekoladę, wodę do picia a nawet dobrym rozwiązaniem jest termos z herbatą, krem przeciwsłoneczny, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, oraz koniecznie uzupełnioną apteczkę.

Jak zaplanować trasę?

Planując trasę, którą zamierzamy przejść powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim planowana trasa musi być adekwatna do naszych możliwości - góry potrafią być niebezpieczne i tam przerost ambicji nie jest wskazany. Jeżeli rzadko uprawiamy sport albo nigdy nie byliśmy w górach nie wybierajmy się od razu w Tatry Wysokie, a zacznijmy nasze wędrówki od Beskidów i innych niższych pasm górskich, tak aby powoli przyzwyczaić ciało do wysiłku i tego typu aktywności. Planując koniecznie sprawdźmy również komunikaty na stronie Parku Narodowego na którego teren się wybieramy - dowiemy się czy jakieś trasy z pewnych przyczyn nie zostały zamknięte. I zawsze doliczmy czas awaryjny, gdyby coś się stało, potrzebowaliśmy odpoczynku czy inne, pamiętajcie aby schodzić z gór przed zmrokiem.