Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak przygotować się do wyprawy w góry?

7 marca 2017

Wyjście w góry zawsze powinno być opatrzone z naszej strony w swego rodzaju szacunek - góry to natura - piękna i majestatyczna ale wciąż również nieprzewidywalna i niebezpieczna. Tylko naiwni idą w góry bez przygotowania. W tym artykule przedstawiam kilka wskazówek, które nieco przybliżą temat przygotowania się do wyprawy w góry na początku sezonu - a więc wiosną.

Przede wszystkim - planowanie!

Jednym z elementów, który zapewni nam udaną wyprawę jest dobre zaplanowanie trasy jaką chcemy przemierzyć. Aby trasa, którą zaplanujemy była dla nas jak najbardziej optymalna musimy zwrócić uwagę na różne czynniki. Przede wszystkim - jakie mamy własne doświadczenie, zarówno w wyprawach górskich jak i pod względem uprawiania sportu, czyli nic innego jak szczere określenie sobie jaką mamy formę. Zbyt ambitnie zaplanowana trasa może spowodować, że nie damy rady wrócić z gór przed zmrokiem - a to jest bardzo niebezpieczne, tym bardziej dla osoby początkującej. Kolejnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę podczas wyznaczania naszej trasy są warunki atmosferyczne - w tym wszelkie komunikaty dotyczące trasy które wydają poszczególne parki narodowe. Pamiętajmy również, żeby podczas planowania czasu przejścia trasy, dodać sobie "nadprogramowo" kilka chwil na odpoczynek, robienie zdjęć, postój w schronisku, oraz na wszelkie nieprzewidziane wypadki.

Odpowiednio spakowany plecak

Tak - to kolejna bardzo ważna rzecz. Na wyprawy jednodniowe nie musimy zabierać wielu rzeczy i ogromnych plecaków, ale nie oznacza to wcale, że możemy wybrać się w góry bez jakiegokolwiek przygotowania. W naszym plecaku bez znaczenia gdzie idziemy powinny znaleźć się takie rzeczy jak: mapa (dobrze gdy mamy na niej zaznaczoną trasę którą się wybieramy), latarka, apteczka z niezbędnym zaopatrzeniem takim jak bandaże, opatrunki, leki, czy też folia NRC. Następnie do plecaka powinniśmy spakować również prowiant na naszą wyprawę, napoje oraz naładowany telefon z pisanym numerem ratunkowym do GOPR-u. Dobrze jest mieć również ze sobą zapasowe skarpetki w razie przemoknięcia jednych, kurtkę przeciwdeszczową a także ochronną folię na plecak - pogoda w górach potrafi zaskoczyć.

Odpowiednia odzież

Kolejnym punktem na naszej liście jest ubiór - ważne, żeby ubrać się wygodnie, sportowo - w odzież z oddychających materiałów. Najlepiej na tak zwana "cebulkę" na trasie może być nam gorąco ale po paru minutach na szczycie docenimy zabrany ze sobą i z trudem wyniesiony na górę polar. Pamiętajmy również o odpowiednich butach, sportowych z mocną podeszwą i wysoką cholewką amortyzującą naszą kostkę.