Trwa ładowanie proszę czekać ...

O dylematach kolarzy górskich!

26 sierpnia 2020

Kolarstwo górskie to sport, który w obecnych czasach zaczyna cieszyć się coraz to większym zainteresowaniem. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się kolarstwem górskim niezbędny jest do tego odpowiedni sprzęt. Wypadałoby więc kupić odpowiedni rower górski, tylko wtedy pojawia się mnóstwo pytań, jaki ten rower kupić? Wybrać koła 26 czy 29 cali? A gdzie w tym wszystkim są te 27,5-calowe?  Takie oraz inne pytania zadręczają początkujących, młodych kolarzy górskich.  Poniżej znajdziesz krótki poradnik na temat tego jakie te koła wybrać oraz czym się kierować przy zakupie roweru.

Zacznijmy od tego, że rower górski zwykle kojarzony był z kołami 26-calowymi, był, ponieważ trochę się w tej kwestii zmieniło. Otóż już od dobrych kilku lat, odkąd na europejski rynek zza oceanu przywędrowały stworzone przez Gary'ego Fishera rowery na "dużych” kołach, trwa dyskusja: 26 czy 29 cali? Trzeba przyznać, że chociaż większe obręcze zyskały szybko zwolenników to i z mniejszych kół nie chcą zrezygnować ich miłośnicy.

Przede wszystkim jednak powinniśmy wiedzieć, że rozmiary odnoszą się do średnicy całego koła - obręczy wraz z oponą.  Natomiast w przypadku 29-calowych kół same obręcze równają się średnicy tych szosowych. Generalnie rzecz ujmując to różnica polega na grubości opony, która oczywiście w rowerach górskich jest większa. Oprócz tego różnice zwykle pojawiają się w geometrii ram oraz widelców używanych przy poszczególnych rozmiarach kół.

Jeśli chodzi o koła 29-calowe to na korzyść tych modeli zdecydowanie przemówi na pewno łatwość napędzania roweru (tak jak w przypadku rowerów szosowych czy trekkingowych), czyli ich szybkość. Dodatkowo dochodzi nam do tego ich stabilność oraz bardziej komfortowa pozycja na dłuższych, ale niezbyt stromych podjazdach. Zazwyczaj przyjmuje się, że rower taki pozwala też łatwiej pokonywać nierówności terenu, jednak nie bez powodu to właśnie większe koła stosowane są w rowerach przełajowych, które muszą szybko pokonywać błotniste trasy.

Co do wersji z 26-calowymi kołami to na pewno sprawdzi się ona wręcz idealnie na bardzo krętych trasach, a także na takich, które mocno obfitują w niezwykle strome, krótkie podjazdy. Chodzi oto, że taki rower jest bowiem sztywniejszy oraz bardziej zwrotny, a także może bardziej dynamicznie reagować. Dodatkowym plusem jest to, że będzie nim łatwiej manewrować na krętych ścieżkach. Koniecznie musimy docenić też jego dobrą przyczepność do podłoża. Istotne jest też to, że różnicę zauważyć można również w wadze. W tym przypadku zdecydowanie wygrywają tutaj modele złożone na mniejszych kołach.