Trwa ładowanie proszę czekać ...

W jaki sposób przygotować się na górskie wyprawy?

29 czerwca 2020

Aby podczas górskich wędrówek być bezpiecznym warto przygotowania zacząć od sprawdzenia informacji na stronie GOPR-u, TOPR-u, czy też stronie parku narodowego, na którego terenie będziemy przebywać. Dowiemy się stamtąd o aktualnych warunkach atmosferycznych panujących na szlakach, ewentualnym zamknięciu niektórych odcinków tras, czy też zamieszczone tam będą komunikaty lawinowe.

Kolejną rzeczą, którą powinniśmy koniecznie zrobić zanim ruszymy zdobywać górskie szczyty to  wyznaczenie trasy adekwatne do czynników pogodowych, pory roku, trudności szlaku oraz naszej sprawności fizycznej i doświadczenia. Ułatwią nam to programy i strony internetowe, ale nie zapominajmy zabrać ze sobą zwykłej staromodnej mapy, która podczas wędrówki na pewno nie raz nam się przyda.

Kiedy merytorycznie już się przygotowaliśmy warto poinformować kogoś bliskiego o tym gdzie i kiedy się wybieramy oraz jaką dokładnie trasę planujemy pokonać. Jeśli wybieramy się w góry sami wartą taką informację podać również w schronisku.

Następnym elementem, o który powinniśmy zadbać to odpowiedni ubiór – dostosowany do pory roku i odpowiedni na zmienną górską pogodę. Lekkie, oddychające materiały są podstawą aby czuć się jak najbardziej komfortowo podczas wędrówki. Niezwykle ważną częścią naszego ubioru są buty, które powinny dobrze amortyzować stopę i stabilizować kostkę. Poza tym buty do wędrówki górskiej muszą mieć dobrą antypoślizgową podeszwę, powinny być również możliwie lekkie i nieprzemakalne a zarazem oddychające, co zapewni im membrana. Zawsze zabierajmy ze sobą skarpetki na zmianę, coś przeciwdeszczowego – warto zaopatrzyć się również w nieprzemakalny pokrowiec na plecak, co uchroni nasze rzeczy przed kompletnym przemoknięciem oraz w specjalne ochraniacze na buty i spodnie, które sprawdzą się podczas marszu w deszczu i błocie.

Co natomiast spakować do plecaka i zabrać ze sobą? Na pewno apteczkę z podstawowymi środkami opatrunkowymi i kocem NRC. Zawsze miejmy ze sobą również prowiant na drogę, coś słodkiego – co da nam w razie potrzeby dużo energii łatwo i szybko przyswajalnej, napoje, mapę, naładowany telefon  a  w nim zapisane numery alarmowe (112 – ogólny numer alarmowy, 601 100 300 lub 985  numer do GOPR-u).

Oczywiście taki podstawowy zestaw przygotowawczy do wędrówki górskiej poszerzy się o niezbędny sprzęt podczas wędrówki zimowej. Wtedy musimy mieć ze sobą również cieplejszą odzież – w górach łatwo o odmrożenia. A na buty powinniśmy założyć raki.

Najważniejszą jednak rzeczą o której musimy zawsze pamiętać wybierając się na szlak to wędrowanie z rozsądkiem i nie lekceważenie gór.