Trwa ładowanie proszę czekać ...

W jaki sposób przygotować się na wycieczkę w góry?

27 czerwca 2020

Aby czerpać satysfakcję i radość z przemierzania górskich szlaków musimy pamiętać aby do górskich wędrówek zawsze starannie się przygotowywać. Zarówno początkujący jak i już doświadczony podróżnik nie może lekceważyć gór, które poza swoim urokiem, majestatem i ogromem są pełne trudnych podejść, wymagających szlaków i niebezpiecznych skarp.

Najważniejszą rzeczą zanim wyruszymy z próbą zdobycia szczytów jest dobre zaplanowanie trasy. Powinniśmy się więc zaopatrzyć w dobrą mapę, którą następnie dokładnie przestudiujemy wybierając najlepszą trasę dla nas. Dopasowaną do naszej kondycji i tempa. Zwróćmy też uwagę na oznaczenia czasowe na mapie gdy będziemy ustalać długość planowanej przez nas trasy, pamiętajmy również o przerwach na odpoczynek zostawiając sobie na to odpowiedni zapas czasu. Na mapie możemy również spotkać się z różnym oznaczeniem szlaków za pomocą kolorów – nie określają one jednak trudności danego szlaku tylko jego rodzaj, i tak żółty szlak to na ogół szlak dojściowy, zielony – krótki, niebieski oznacza długą trasę, idąc szlakiem czerwonym zobaczymy najbardziej widokowe miejsca, natomiast szlak czarny oznacza miejsca do których nie da się dotrzeć inną drogą.

Najkorzystniejszą porą na wyjście w góry jest wczesny poranek, mamy wtedy więcej czasu na wędrówkę, oraz nie goni nas czas wieczorem zmuszając do śpieszenia się przed zachodem słońca.

Bardzo ważne podczas wędrówek górskich jest odpowiednie dobranie obuwia. Nie mogą to być klapki, czy też tenisówki. Odpowiednie buty kupimy w sklepie sportowym z odzieżą górską i/lub trekkingową. Charakteryzują się one grubą, antypoślizgową podeszwą, wysoką cholewką amortyzującą kostkę, nieprzemakalnością oraz membraną, która pozwala stopom oddychać.

Odzież do wędrówek górskich musi być przede wszystkim wygodna, nie ograniczająca naszych ruchów i dostosowana do dynamicznie zmieniającej się pogody oraz pory roku. Najlepszym sposobem aby odpowiednio się ubrać w góry jest sposób na tzw. „cebulkę” czyli zakładamy wiele warstw ubioru na siebie, w niskich partiach podczas marszu może nam być gorąco, wyżej wiatr może sprawić, że zmarzniemy, a w międzyczasie może pojawić się też deszcz. Dlatego idąc w góry np. latem dobrze mieć sportową koszulkę z krótkim rękawem, cienki polar, kurtkę przeciwdeszczową i cieniutkie spodnie lub spodenki. Pamiętajmy też o okryciu głowy a w zimie o rękawiczkach.

Idąc w góry musimy znać, a najlepiej również zapisać w telefonie numer do GOPR 985 lub 601 100 300.

Zostało spakowania plecaka pamiętając o apteczce, mapie, jedzeniu, piciu i naładowanym telefonie.

Tak przygotowani możemy śmiało ruszać w góry – powodzenia.